By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://yenimio.com/

1 dakika okuma süresi (284 kelime)

Amasya Gezilecek ve Görülecek Yerler

Amasya Gezilecek ve Görülecek Yerler

Kral Kaya Mezarları: Harşena Dağı’nın eteklerinde yer alan ve Pontus krallarına ait olan Kral Kaya Mezarları, Amasya gezilecek ve görülecek yerlerin ilk sıralarında. Kalker kayalara oyularak yapılan kaya mezarlarına Merkez ilçeye bağlı Hatuniye Mahallesi’nin dar sokaklarından çıkabilirsiniz. Kaya mezarlarının arkasında geçitler bulunuyor ve mezarların bazı dönemlerde hapishane olarak kullanıldığı biliniyor. Kral Kaya Mezarları, akşam hava karardığında ışıklandırmalarla aydınlatılmış durumda. Amasya gezilecek ve görülecek yerler listenizin ilk sırasında Kral Kaya Mezarları olmalı.

Hazeranlar Konağı: Şehrin 19. yüzyıl mimarisi hakkında bilgi veren Hazeranlar Konağı, Merkez ilçede yer alıyor. 1865 yılıyla tarihlendirilen konak, Hasan Talat Efendi tarafından inşa ettirilmiştir. Konak, 1979 yılında kapsamlı bir restorasyon sürecinden geçmiş olup, 1983 yılında müze olarak ziyarete açılmıştır. Haremlik, selamlık ve hayat bölümlerinden oluşmakta ve üç katlı bir yapıya sahip. Yalıboyu evleri arasından mimarisiyle kendini hemen fark ettiriyor.

Amasya Kalesi: Harşena Dağı’nın üzerinde bulunan Amasya Kalesi, tarih boyunca askeri amaçlı kullanılmış ve stratejik bir öneme sahip olmuştur. Kale, Yeşilırmak’a 300 metre yükseklikte bulunuyor. Kim tarafından yaptırıldığı hala kesinleşmeyen kalenin Pontus döneminde Mitridates tarafından yaptırılmış olduğu tahmin ediliyor. Tarih boyunca birçok saldırıya maruz kaldığı için sürekli yıkılmış olup, tekrar tekrar yapıldığı biliniyor.

Yedi Kuğular Kuş Cenneti: Amasya’nın Suluova ilçesinde yer alan Yedi Kuğular Kuş Cenneti, Yedikır Barajı olarak da adlandırılıyor. Bölgenin 817 hektarlık alanını kapsayan kuş cenneti, yaz sezonu boyunca piknik için tercih ediliyor. Ayrıca yürüyüş parkurları ile de doğa yürüyüşleri için ideal hale getirilmiş durumda. Yedi Kuğular Kuş Cenneti’nde angıt ve karabatak başta olmak üzere çeşitli kuş türleri görmek mümkün. Kuş cennetinde düğün salonu, hayvanat bahçesi ve sosyal tesis bulunuyor.

Amasya’da gezilecek yerler bunlarla sınırlı değil. Burmalı Minare Camii, Gökmedrese Camii, Haliliye Medresesi, Çelebi Mehmet Medresesi, Torumtay Türbesi, Kadılar Türbesi ve Şehzadeler Müzesi Amasya gezi listelerinde olması gereken yerlerden sadece birkaçı.
Tekirdağ Gezilecek ve Görülecek Yerler
Nevşehir Gezilecek ve Görülecek Yerler
 

Haftasonu Etkinlik, Bilal BulutSaç Boyası, Film Analiz,

© 2017 Yenimio.com | E2