NIS
30

Yeni 10 liralık banknotlar geliyor

Yeni 10 liralık banknotlar geliyor
Merkez Bankası, yeni 10 liralık banknotların 04 Mayıs 2020 tarihinden itibaren tedavüle verileceğini açıkladı.

Merkez Bankası, 1211 sayılı Kanun'un verdiği yetkiye dayanarak, E9 Emisyon Grubu 4. tertip 10 TL banknotlar 04 Mayıs 2020 tarihinden itibaren tedavüle verileceğini açıkladı.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, 1211 sayılı Kanun'un Bankamıza verdiği yetkiye dayanarak, E9 Emisyon Grubu 4. tertip 10 TL banknotlar 04 Mayıs 2020 tarihinden itibaren tedavüle verileceği belirtilerek, “Halen tedavülde bulunan E9 Emisyon Grubu 1., 2. ve 3. tertip 10 TL banknotlara kıyasla, 4. tertip 10 TL banknotlardaki imzalar Başkan Murat Uysal ile birlikte Başkan Yardımcısı Dr. Emrah Şener'e ait olacak şekilde yeniden düzenlenmiştir.

Söz konusu banknotlar, üzerindeki imzalar dışında boyutları, ön ve arka yüz kompozisyonları ile genel nitelik ve görünümleri bakımından 1., 2. ve 3. tertipleriyle tamamen aynıdır. 1., 2., 3. ve 4. tertip banknotlar birlikte tedavül edecek olup; 4. tertip 100 TL banknotlara ilişkin duyuru daha sonra yapılacaktır”denildi.
  1974 Okuma
1974 Okuma
NIS
30

ESRA AKKAYA KENDİNİ KARANTİNAYA ALDI!

ESRA AKKAYA KENDİNİ KARANTİNAYA ALDI!

Bir süredir annesi ve oğlu Can Alex ile İngiltere'de yaşayan Esra Akkaya, koronavirüs nedeniyle geçtiğimiz haftalarda Türkiye'ye döndü.

Esra Akkaya, salgından korunmak adına kendisini ailesiyle birikte İstanbul'daki evinde önlem amaçlı karantinaya aldı.

50 yaşındaki Akkaya, 20 yaşından beri ilk kez annesiyle bu kadar uzun zaman geçirdiğini söyleyen Akkaya, şu ifadeleri kullandı:

Annemle 20 yaşımdan beri bu kadar uzun zaman geçirmemiştim. Hatta Can hiç bu kadar bir arada olmamıştı. Birbirimizden ne çok şey öğrendik bu süreçte. Mesela İngiltere’den annemi getirmek için döndüğümü düşünüyordum başta, şimdi anlıyorum ki annem beni getirmiş.
  2016 Okuma
2016 Okuma
NIS
15

GÜLŞEN DE MUTFAKTA!

GÜLŞEN DE MUTFAKTA!

Ünlü şarkıcı Gülşen, koronavirüs salgını yüzünden yardımcılarını yollayınca mutfağa girmek zorunda kaldı.

  2032 Okuma
2032 Okuma
MAR
14

Whatsapp çöktü mü?

Whatsapp çöktü mü?
Günlük hayatımızda en fazla kullandığımız uygulamalardan biri olan Whatsapp'ta erişim sorunu yaşanıyor. Kullanıcıların gönderdiği mesajlar ve resimler geç iletiliyor ya da hata mesajı veriyor. Öte yandan Instagram ve Facebook'ta da benzer sorunlar yaşanıyor.

Dünya genelinde sosyal medya uygulamaları Facebook, Instagram ve Whatsap’ta erişim sorunu yaşanıyor. Whatsapp’ta mesajlar geç gidiyor, fotoğraf ve ses kaydı gönderilirken bağlantı sorunu yaşanıyor. Yetkililerden herhangi bir açıklama ise gelmiş değil.

“TÜRKİYE’DE KISMEN HİSSEDİLDİ”

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, erişim sorununun global düzeyde olduğunu Türkiye’de de kısmen hissedildiğini bildirerek, “Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi @trcert ekiplerimiz siber olayları ve hizmet sürekliliğini 7/24 takip etmektedir.” ifadesini kullandı.

Sayan, twitter hesabından sosyal iletişim ağlarında yaşanan sorunlara ilişkin paylaşımda bulundu. Facebook, Instagram ve Whatsapp servislerinde global seviyede sorunlar yaşandığını ve bu durumun kısmen Türkiye’de de hissedildiğini belirten Sayan, Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi @trcert ekiplerinin siber olayları ve hizmet sürekliliğini 7/24 takip ettiğini kaydetti.
  2881 Okuma
2881 Okuma
MAR
14

Instagram ve Whatsapp çöktü mü? Instagram ve Whatsapp'a erişim sorunu yaşanıyor

Instagram ve Whatsapp çöktü mü? Instagram ve Whatsapp'a erişim sorunu yaşanıyor
Sosyal medya devleri Facebook, Instagram ve WhatsApp’ta erişimde sorun yaşanıyor. Global seviyede yaşanan sorunun Facebook, Instagram ve WhatsApp sunucularına yapılan botnet saldırısı nedeniyle olduğu belirtildi. Şirket mühendislerinin sorunu çözmek için çalıştığı, sorunun en kısa sürede çözüleceği aktarıldı.
Facebook'un ana ürünü, Messenger hizmeti, resim paylaşım sitesi Instagram ve mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ın erişiminde sorun yaşandığı görüldü.

Sosyal medya hesaplarına ulaşamayan insanlar, “Facebook ve Instagram çöktü mü” sorusuna cevap ararken kesinti nedeniyle ilgili şirketten resmi bir açıklama yapılmadı. Şirket mühendislerinin sorunu çözmek için çalıştığı belirtildi.

Dünyaca ünlü fotoğraf ve video paylaşım uygulaması Instagram'da kullanıcıların erişim sıkıntısı ve profillerinde akış yenilenemediği belirtildi. Facebook'ta da erişim sıkıntısı yaşandığı, kullanıcıların fotoğraf yükleme ve paylaşım sorunuyla karşı karşıya kaldığı görüldü.

Öte yandan, 22.00’dan itibaren de Whatsapp'ta erişim sorunu ortaya çıktı. Whatsapp'ta Türkiye'de dosya paylaşımında sorun yaşanırken, Güney Amerika ve Kuzey Avrupa'da ise erişim sorunu yaşandığı belirtildi.

"HİZMET SÜREKLİLİĞİ TAKİP EDİLİYOR"

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter hesabından sosyal iletişim ağlarında yaşanan sorunlara ilişkin paylaşımda bulundu.

Facebook, Instagram ve Whatsapp servislerinde global seviyede sorunlar yaşandığını ve Türkiye'de de kısmen hissedildiğini bildiren Sayan, "Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi @trcert ekiplerimiz siber olayları ve hizmet sürekliliğini 7/24 takip etmektedir." ifadesini kullandı.
  2805 Okuma
2805 Okuma
MAR
01

Hangi cilde hangi maske yapılmalı?

Hangi cilde hangi maske yapılmalı?
Akneli ciltler: Bu cilt tipinin olmazsa olmazı kil. Kil insanlığın başına gelen en mucizevi güzellik ürünlerinden biri ve yalnızca araç gereç-malzeme olarak değil, güzellik ürünü olarak da kullanılmış tarih boyunca. Kil bildiğiniz gibi mineral açısından inanılmaz zengin bir doğal kaynak.

Kuru ciltler: Eğer kuru bir cildiniz varsa ihtiyacı olan tek şey nemdir. Yüzde 75’i doymamış yağlardan oluşan avokado meyvesinin B,E,K vitaminlerinin depo edildiği bir meyve ve muza göre yüzde 35 daha fazla potasyum içeriyor. Yarım avokadoyu püre haline getirip bir çay kaşığı zeytinyağı ve bir tatlı kaşığı balla karıştırın ve 15 dakika bekletin cildinizde. Haftada bir veya on günde bir yaparsanız gerçekten farkı göreceksiniz. Aynı maskeyi saçlara da kullanabilirsiniz.

Yağlı ciltler: Yapmamız gereken şey öncelikle cilde ihtiyacı olan nemi kesinlikle vermek. Kadınların en büyük yanlışlarından bir tanesi de “Benim cildim zaten yağlı ve nemlendirmeme gerek yok” diye düşünmeleridir. Dermatologunuza danışarak veya güvendiğiniz herhangi bir cilt bakım markasının satış danışmanına danışarak, cilt tipinize uygun hafif formüllü bir nemlendirici edinin kesinlikle. Vereceğimiz ikinci tüyo ise bol bol su içmek olacaktır. Sizin yüzünüze en iyi gelecek şey ise limon! Haftada bir kere limonu tonik olarak kullanabilirsiniz.
  2883 Okuma
2883 Okuma
MAR
01

Tırnaklarınızı güçlendiriyoruz

Tırnaklarınızı güçlendiriyoruz
Bazen sıkça ihmal ediyoruz onları! Manikür ve pediküre gitmeyi bırakın el kremi sürecek vakti zor bulduğunuz zamanlar olduğunu biliyoruz. Fakat onlar ihmale gelmeyi pek sevmiyorlar. Bakımsız olduklarını maalesef hemen belli ediyorlar.

• Eğer tırnaklarınızın güçlü ve sağlıklı uzamasını istiyorsanız işe günde 1.5 litre su içerek başlayabilirsiniz.
• Ellerinizi her gün nemlendirmeyi unutmayın. Güneş koruyuculu bir ürün kullanmak ellerinizin üzerinde ileriki yaşlarda çıkacak lekelerin önüne geçer.
• Topuk çatlakları her kadının korkulu rüyası. Eğer çatlaklarınız çok derin değilse poza taşı yerine evde her banyoda peeling yapmayı deneyin. Yves Rocher ve The Body Shop’un çok başarılı ayak peeling’leri var. Peeling’in ardından evde ayaklarınıza bolca krem sürüp, çorapla dolaşın. Hatta başarabilirseniz onlarla uyuyun.
• Mavala’nın el peeling’i kısa sürede manikür etkisi yaratarak ellerde harikalar yaratıyor. Maniküre gidecek vaktiniz yoksa ellerinize bu peeling’den uygulayın, 10 dakika bekleyip yıkayın. Kütiküllerinize tırnak bakım yağı sürün, geri ittirin. Ellerinizi kremleyin ve çıkın.
• Çok yorgun olduğunuz günlerde eve gelir gelmez ayaklarınıza soğuk su tutun. Ardından lavanta yağı ile masaj yaparsanız kendinizi çok kısa bir süre içinde çok daha iyi hissedeceğinizin garantisini verebiliriz.
• Özellikle spor ayakkabılarınızı enfeksiyonların önüne geçmek için giydikten sonra mutlaka havalandırın ve ertesi gün hemen yeniden giymeyin.
• Yaz aylarında rahatlayan ayaklar, botlar, yanlış ayakkabı seçimleri sebebiyle kışın nasırla kabusu yaşayabiliyor. Pedikür sırasında nasırın üstten temizlenmesinin sadece geçici bir çözüm olduğunu unutmayın. Pronail’in nasır tedavisi düzenli uygulandığında nasırlara kökten çözüm olabiliyor. Özel bir jelle ısı tedavisi uygulanan nasırlar ardından özel bir törpüyle temizleniyor. Bu uzun yolu kullanmak istemezseniz tavsiyemiz bir ayak bakım merkezine ya da hastaneye giderek nasırınızdan kurtulmanız.
  3459 Okuma
3459 Okuma
MAR
01

Louis Vuitton'dan şahane koleksiyon

Louis Vuitton'dan şahane koleksiyon
Louis Vuitton, ünlü çağdaş sanatçı Jeff Koons ile birlikte çalışarak çok özel bir kapsül koleksiyon hazırladığını duyurdu.

Louis Vuitton, çanta ve aksesuarlardan oluşan The Masters adını verdiği yeni koleksiyonunda çağdaş sanatın ‘pop star’ı Jeff Koons ile birlikte çalıştı.

The Masters koleksiyonunda Koons, ‘Gazing Ball’ adını taşıyan eserlerinden ilham alarak ünlü tabloları Louis Vuitton’un ikonik sembolleriyle buluşturuyor. Koons, Louis Vuitton logosuyla oynayarak kendi baş harflerini yerleştirmeyi de ihmal etmedi. Louis Vuitton bu ayrıcalığı tarihinde ilk kez tanıyor.

Koleksiyon 28 Nisan’da satışa çıkıyor. Louis Vuitton daha önce Cindy Sherman, Takashi Murakami ve Richard Prince gibi ünlü sanatçılarla yine özel çalışmalara imza atmıştı.
  2955 Okuma
2955 Okuma
MAR
01

Gucci yeni tasarımcısıyla sezona deli iddialarla girdi

Gucci yeni tasarımcısıyla sezona deli iddialarla girdi
120 tane kadın ve erkek modelin podyuma çıktığı defilede kadın ve erkek koleksiyonlarından pek çok look görüyorsunuz ve bir süre sonra hangi parçaların erkek hangi parçaların kadın için olduğunu karıştırmaya başlıyorsunuz. Çünkü zaten Michele’in yapmak istediği de tam olarak bu: cinsiyetleri bir arada düşünmek.

“Ben kendi okyanusumda yüzmek istiyorum. Bu benim dünyam”diyor. Her sezon başka bir hikaye anlatmaktansa, dünyanın daha yavaş akmasını ve daha uzun soluklu yansımalar almak istediğini de ekliyor. Diğer yandan seçtiği bunca model için de son sözleri şu oluyor: “Modelleri önemsemem, benim önemsediğim yüzler! Çünkü bu insanlığı ortaya koymak gibi bir şey. Komik belki ama artık modellik döneminin kapandığını düşünüyorum.”

Her zamanki gibi desenlerin ve renklerin en çarpıcı şekilde kullanıldığı koleksiyonda dikkat çeken figürlerden biri de kelebek oldu. Özellikle kemerlerde ve çantalarda yer alan kelebek figürü bu sezonki favori hayvan deseninin bu olacağını işaret ediyor.

Aynı zamanda Japon işçiliği ve kültürünün de esin kaynağı olduğu parçalarda bu kültüre özgü çiçek motifli takımlar da ön plana çıkanlar arasında. İri şapkalar ve büyük Gucci yazılı bandanalar da aksesuarlarda en dikkat çeken detayların başında geliyor. Çiçek figürlerinin yanında ananas gibi meyve figürlerini de ellerinde piknik sepetleri ile kullanan Gucci kadınları Alessandro Michele’in içindeki dünyayı kucaklama arzusunu gösteriyor.
  2933 Okuma
2933 Okuma
MAR
01

Louis Vuitton parfümler tekrar doldurulabiliyor. Benim favorim Apogee

Louis Vuitton parfümler tekrar doldurulabiliyor. Benim favorim Apogee
Büyük moda evlerinin kendilerine ait bir parfüm çıkarmaması hiç alışık olduğumuz bir şey değil, özellikle konu Louis Vuitton olunca. Ancak merak etmeyin, Louis Vuitton 70 yıl sonra tekrar parfüm çıkarıyor.

Louis Vuitton, parfüm hasretine son verdi ve ‘Les Parfumes’ serisi ile geri döndü. Louis Vuitton en son parfüm çıkarttığında sene 1946’ydı ve şu an o parfüm örneğini bulmak imkansız.

70 yıllık arayı kapatmaya çalışan Louis Vuitton, sadece bir tane değil 7 farklı çiçekten 7 farklı parfüm çıkarıyor. Sadece Louis Vuitton mağazalarında bulabileceğiniz bu parfümler, sadece ve sadece çiçeklerden üretiliyor.

1 Eylül’de satışa çıkacak bu serinin en güzel özelliklerinden biri ise parfüm şişesi tekrar doldurabilecek şekilde tasarlanmış. 100 mililitrelik bir şişe 240 dolara satılacak.
  2769 Okuma
2769 Okuma
MAR
01

New York Moda Haftasına İlk kez Düzenlenen Tesettür Defilesi Damga Vurdu

New York Moda Haftasına İlk kez Düzenlenen Tesettür Defilesi Damga Vurdu
New Moda dünyasının genç ve yükselen tasarımcılarından Endonezyalı Anniesa Hasibuan, New York Moda Haftası’nda düzenlediği tesettür defilesiyle sanatseverlerden büyük alkış aldı. Defilede Türk modacı Numan Ataker de tasarladığı Sonbahar-Kış 2017-2018 koleksiyonu ile ayakta alkışlandı.

TESETTÜR DEFİLESİ İLK KEZ DÜZENLENDİ

Eylül 2016’da New York Moda Haftası’nın ilk tesettür defilesini düzenleyerek büyük beğeni toplayan Hasibuan’ın bu koleksiyonunda kullandığı malzemeler, giysilerin rengi ve zerafeti dikkati çekti.

DEFİLEYE İLK TESETTÜRLÜ KADIN ATLET DE KATILDI

Moda dünyasının yoğun ilgi gösterdiği defilenin katılımcıları arasında, Time dergisinin “En etkileyici 100 insan” arasında tanıttığı ve ABD’nin olimpiyatlara katılan ilk tesettürlü kadın atleti olarak tarihe geçen eskrimci İbtihaj Muhammed de yer aldı.

ENDONEZYALI MODACI GİDEREK YÜKSELİYOR

Kariyerine yakın çevresi için kıyafetler tasarlayarak başlayan Hasibuan, eşinin desteğiyle 2015’in başında moda dünyasına atıldı. Hasibuan, moda dünyasında “yükselişe geçen” tasarımcılar arasında gösteriliyor.
  2905 Okuma
2905 Okuma
MAR
01

Hindistan cevizi yağının faydaları dudak uçuklatacak

Hindistan cevizi yağının faydaları dudak uçuklatacak
Dermatoloji Uzmanı Dr. A. Deniz Akkaya, Hindistan cevizi yağının özellikle kuru ciltler için kullanımının faydalı olduğunu söylüyor.

Hindistan cevizi yağı her cilt için kullanıma uygun mu?

Hindistan cevizi yağının kuru cilt yapısına sahip kişilerde özellikle de çocukluk çağı egzaması hastalarında kullanımı uygun. Yüz, göğüs ve sırtın ön bölümü gibi alanlara uygulandığında ise kapatıcı özelliğinden ötürü sivilce oluşumuna neden olabiliyor.

Hindistan cevizi yağının cilt üzerindeki etkileri neler?

Hindistan cevizi yağı kapatıcı etkisi ile derinin üst tabakasını kaplayarak deriden su kaybını engelliyor. Bozulmuş deri bariyerini onararak derinin dış faktörlere karşı daha dirençli olması sağlıyor.

Hindistan cevizi yağı orta zincirli ve yüksek oranda doymuş yağ asitleri içeriyor. Orta zincirli yağ asitleri deride yaşayan bakterilerin enzimleri ile reaksiyona girerek serbest yağ asitlerine çevriliyor.

Böylelikle cildin alt tabakalarına kadar emilebiliyor, burada antioksidan ve iltihap önleyici etki gösteriyor. Pek çok doğal içerikli cilt bakım ürünü ile alerjik temas egzaması gelişebiliyor. Hindistan cevizi yağı ile bildirilmiş bu tip bir reaksiyon ise çok nadir.

Doğal yağlardan oluşan cilt bakım ürünlerini seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Doğal yağlardan oluşan cilt bakım ürünlerini seçerken üretim tekniği ve koşullarına dikkat edilmeli. Çeşitli kimyasal işlemler ile rafine edilmiş ürünler yerine soğuk pres tekniğiyle üretilmiş saf ürünler tercih edilebilir. Antioksidan ve antiinflamatuvar özellik soğuk pres tekniğiyle üretilmiş saf Hindistan cevizi yağında bulunuyor.

SAÇ BAKIM MASKESİ

Saç bakımınız için büyük bütçeler ayırmanıza gerek yok. Mutfağınızda kolayca bulabileceğiniz ürünlerle kuru saçlar için etkili bir maske hazırlayabilirsiniz, çünkü hem Hindistan cevizi yağı hem de bal saçlarınıza ihtiyaç duyduğu nemi kazandıracak.

MALZEMELER

• 2 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı

• 1 çorba kaşığı bal

• 1 çorba kaşığı elma sirkesi

HAZIRLANIŞI

Hindistan cevizi yağını sıvı olana kadar eritin. Eriyen Hindistan cevizi yağına balı ekleyin. Sonra elma sirkesini ekleyin. Tüm malzemeyi iyice karıştırın. Saç boyama fırçası ya da pasta fırçası kullanarak maskeyi saçınıza sürün. Saçınızı dört parçaya ayırın. Her bir parçasına maskeyi sürün ve elinizle dağıtarak saçınızın maskeyi emmesini sağlayın. Maskeyi saç köklerinden uçlarına kadar sürün. Saçlarınızı toplayıp 20 dakika maskeyle bekletin. Sonra şampuanla yıkayabilirsiniz.
  2570 Okuma
2570 Okuma
MAR
01

Les Benjamins'den şahane Air Max tasarımı

Les Benjamins'den şahane Air Max tasarımı
Bünyamın Aydın, Türkiye’den davet edilen ilk tasarımcı olarak bu proje kapsamında Portland’daki Nike’ın Dünya Genel Merkezi’nde Airmax’i kendi tasarım anlayışına göre yorumladı.

Aydın’ın ayakkabısı doğu kültürü ve tarihini artistik bir dokuyla birleştiren modern dijital baskıyla tamamlıyor.

Nike’ın tasarımcılarıyla yanyana çalışan Aydın’ın Air Max ayakkabısı 17 Mart’ta bütün tasarımcıların çalışmalarıyla aynı anda “Vote Forward” projesi kapsamında lanse edilerek nike.com/voteforward sitesinde oylamaya açıldı.
“Vote Forward” projesi sayesinde de tüketiciler Air’in geleceğini belirleyecek. 12 yeni Air Max tasarımının oylaması 25 Mart’ta sona erecek. Kazanan tasarım 26 Mart’ta Air Max’ın doğum gününde ilan edilecek.
  2952 Okuma
2952 Okuma
MAR
01

Çoçuklarımızın dişlerini bu adımlarla koruyoruz

Çoçuklarımızın dişlerini bu adımlarla koruyoruz
Diş çürüğü çocukluklarda en sık görülen ağız içi rahatsızlığından biridir. Süt dişlerindeki çürükler önlenebilir ve geri dönüşümü olan enfeksiyonlardır. Ancak tedavi edilmediğinde ağrı, apse, yetersiz beslenme, azalmış büyüme ve gelişme, konuşma bozuklukları, erken diş kaybı, daimi dişlenmede problemler, çocuklarda özgüven kaybı ve maalesef bazen yaşıtları tarafından sosyal dışlanmayla sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle önlenebilir bir hastalık olan diş çürükleriyle mücadelede koruyucu uygulamalar önem kazanmaktadır.

Diş çürüğü nasıl oluşur?

Diş çürüğünde temel sebepler; basit şeker içeren besinler/karbonhidratlar, çürük yapan bakteriler ve hassas diş yüzeyidir. Uygun biçimde temizlenmeyen diş yüzeyi üzerinde biriken gıda artıklarını kullanan bakteriler zamanla asit üreterek diş yüzeyini zayıflatmakta, çürük ve kırılmalara neden olmaktadır.

Hangi çocuklar yüksek çürük riskine sahiptir?

-Annesinde/bakıcısında çürük olan çocuklar: Çürük yapan bakterilerin çocuklara bulaşma yollarından ilki anneleri veya bakıcılarıdır. Tabak, bardak ve kaşıkların ortak kullanımı, emziğin/biberonun anne ağzında temizlenip çocuğa verilmesi, çocukların dudaklarından öpülmesi gibi tükürük alışverişi içeren davranışlar anne/bakıcıdaki çürük yapan bakterilerin çocuğa bulaşmasına neden olmaktadır.

– Diş plağı olan çocuklar: Etkili ve düzgün temizlenemeyen dişler üzerinde gıda artıkları ve bakterilerin oluşturduğu birikintiler oluşur. Diş plağı olarak adlandırılan bu tabaka zamanla bakterilerin oluşturduğu asit salgısıyla çürük oluşumunu başlatmaktadır.

-Öğün aralarında 3’ten fazla şeker içeren gıda tüketen çocuklar: Abur cubur tüketiminin sıklığı çürük riskini arttırmaktadır. Dişler sürekli asitli, şekerli ve yapışkan gıdalarla temasta olduğunda diş plağının temizlenmesi daha zor hale gelmektedir.

-Biberonla uyuyan çocuklar: Uyku sırasında tükürük akışı azalır ve dişler yeterince temizlenemez. Biberondaki süt/şekerli içecekler diş yüzeyinde birikerek bakteriler için havuz oluşturmaktadır.

-Dişleri yeni çıkmakta olan çocuklar: Özellikle süt dişlerinin sürmeye başladığı 1-3 yaşlarında, daimi büyük azıların sürmeye başladığı 5-6 yaşlarında ve diğer büyük azı ve küçük azıların sürmeye başladığı 12-15 yaşlarında diş yüzeyleri henüz olgunlaşmamıştır ve çürümeye daha yatkındır.

Ne yapmalı?

Çürükleri önlemek, geriye döndürmek veya yavaşlatmak için elimizdeki en güçlü silahlar; diyet/beslenme kontrolü, ağız temizliği, fluoridli macun/vernikler, fissür örtücüler (diş aşısı) ve düzenli diş hekimi ziyaretleriyle herhangi bir çürük lezyonunun erken teşhisidir.

1. Beslenme önerileri:

-Özellikle geceleri şekerli sıvı içeren biberonlarla beslemekten kaçınmalı, şekerli içecekler ve yapışkan gıdaların sık tüketiminden mümkün oldukça uzak durulmalı. Şekerli abur cuburlar haftada 1 ile sınırlanmalı, tüketiminden hemen sonra ağız suyla çalkalanmalı.

-Öğün aralarında ‘atıştırmalara’ hayır. Yapılacaksa atıştırmalar ana öğünlerden hemen sonra yapılmalı. Taze ısırılabilen meyveler, bitter çikolata ve kuruyemişler tercih edilmeli.

-Peynir ve yoğurt tüketiminin sıklığı arttırılmalı, bu gıdalar ağız içindeki asit oluşumunu engeller, çürükleri önlemede etkilidir.

2. Ağız temizliği:

-Ebeveynler çocuğun ilk dişi çıktıktan sonra diş fırçalamaya başlamalı. Küçük çocuklar kendi başlarına etkili bir ağız temizliği sağlayamazlar, en az 6-7 yaşlarına kadar ebeveynler çocukların dişlerini fırçalamalı ve sonrasında da çocukları fırçalarken izlemelidir.

-Dişler günde 2 kere, kahvaltıdan sonra ve yatmadan önce fırçalanmalı.

-Çocukların yaşına ve özel ihtiyaçlarına göre diş hekiminin belirlediği uygun boyutta fırça ve fluoridli diş macunu kullanılmalı.

3. Fluorid:

-Fluorid; doğada bulunan bir maddedir. Diş hastalıklarıyla mücadelede kullandığımız en etkili kalkanlardan biridir.

● Dişin en dışındaki mine tabakasını güçlendirerek asit saldırılarına karşı daha dirençli olmasını sağlar.

● Diş plağındaki bakterilerin asit üretimi yapmasını engeller.

● Dişin yumuşayıp zayıflamasını önler.

Fluoridli diş macunları, gargaralar, diş ipleri ve vernikler/jeller koruyucu diş uygulamalarında tercih edilen yöntemlerdir. Çocuklarda hangi yaş gurubu için hangi yöntemin kullanılması gerektiği konusunda uzman diş hekimine başvurulmalıdır.

4. Fissür örtücüler (Diş aşısı) :

-Fissür örtücü; azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerinin girinti ve oluklarının akışkan bir dolgu maddesi ile örtüldüğü koruyucu bir diş tedavisidir. Böylece zor temizlenen, çoğu zaman temizlenemeyen ve çürük başlangıç noktaları olan dişin en derin çukurcukları kapatılarak daha kolay temizlenebilen diş yüzeyleri oluşturulur. Ağza yeni sürmüş olan, çürük riski taşıyan, renklenmeye başlamış dişler için uygun ve etkili bir korunma yöntemidir. Bu şekilde diş; dolgu ile başlayıp daha karmaşık tedavilerle ilerleme riski olan çürük döngüsüne hiç girmeme şansı yakalar.

5. Düzenli diş hekimi ziyaretleri:

-Çocuklarda ilk diş hekimi ziyareti 1 yaşından geç olmamalı. İlk dişler ağızda görülmeye başlandığında beslenme, temizlik ve bakım önerileri için profesyonel yardım alınarak yaşam boyu sağlıklı bir ağız için doğru başlangıçlar yapılabilir.

-Düzenli yapılan ziyaretler ve bakım sayesinde ebeveynlerin eksik veya yanlış bildiği/yaptığı hususlar aydınlatılarak çocukların çürükle hiç tanışmaması, dolayısıyla ağrılı işlemlerle hiç karşılaşmaması ve diş doktoru korkusu (dental fobi) yaşamaması sağlanır.

-Diğer yandan çürük oluşumlarının erken teşhisi, biz diş hekimlerine erken müdahale imkanı vererek bu çürükleri geri döndürebilme şansımızı arttırır.

Çocukların ağız ve dolayısıyla genel sağlıkları için aile ve diş hekimi takım olarak hareket etmeli, gerekli önlemler çok geç olmadan alınmalı ve miniklerimizin gülüşlerini gölgeleyecek tüm pürüzler beraberce ortadan kaldırılmalı.
  2420 Okuma
2420 Okuma
MAR
01

Karşınızda Puma'nın yeni yüzü Neslihan Atagül

Karşınızda Puma'nın yeni yüzü Neslihan Atagül
Sportif ve feminen şıklığı bir araya getiren Suede Heart, pastel renk seçenekleri ve fiyonk olarak bağlanabilen sıra dışı bağcıklarıyla dikkat çekiyor. ‘Kendin olmak için sen ol. #BuSensin’ mesajına sadık kalan yeni kampanya fotoğraflarında, Neslihan Atagül Doğulu en doğal, en samimi haliyle görüntüleniyor.

“Sen’i keşfetmek için özel bir yolculuğa çıkmana gerek yok. Özel bir çaba harcamana gerek yok. Hissettiğin gibi olman yeterli.’ diyor Neslihan Atagül yeni kampanyası için…

Puma’nın ‘Bu Sensin’ kampanyasında, ünlü oyuncu Neslihan Atagül Doğulu’nun yanı sıra uluslararası model, aktivist ve oyuncu Cara Delevingne de yer alıyor.
  2543 Okuma
2543 Okuma
MAR
01

Her şeyi yiyerek diyet yapın

Her şeyi yiyerek diyet yapın
Zayıflamak uğruna günlerce aç kalmanın, kalorileri çok azaltılmış diyetler uygulamanın ve tek çeşit gıdalar tüketmenin, vücuda uzun vadede büyük zarar verebileceğini artık öğrendik. Aç kalarak zayıflama fikri çöpe gideli çok oldu. Artık kilo vermeye karar verdiğimizde neyi yemeyeceğimizi değil; neyi, ne kadar yiyeceğimizi hesaplama devri. Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Banu Kazanç da diyetisyenlerin en büyük sorununun ‘yoyo’ diye adlandırılan, aç bırakarak sözde kilo verdiren diyetler olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Bu diyetler yapıldığında metabolizma yavaşlar, motivasyon ve kilo verme isteği hızla kaybedilir. Bu da hızla verilen kilonun, tekrar hızla geri alınmasına neden olur. Oysa sizin yaşam tarzınıza uymayan bir diyeti sürdürmeniz çok zor. Miktarı ve ölçüsünü dengeleyerek, hiçbir besin grubundan ödün vermeden de kilo vermek mümkün. Bu şekilde yoksunluk hissi yaşamaz, sağlıklı bir biçimde kilo verir ve ideal kilonuzu da rahatlıkla korursunuz.” Diyetisyen Kazanç’ın ‘Hepobur’ adını verdiği diyet de işte bu yaklaşımı savunuyor. Etobur ve otobur kavramları, Hepobur Diyeti’nin ilham kaynağı. İnsanların etobur mu, yoksa otobur mu olduğu bilim dünyası tarafından uzun süre tartışıldı. Bugün insanların tür olarak aslında otçul veya etçil değil, omnivor yani her şeyi yiyebilen canlılar olduğunu kabul ediyoruz. Bu diyet, doğada var olan hemen her çeşit gıdayı tüketmenize imkan veren bir beslenme biçimi. Her şeyden ölçülü bir şekilde yiyerek sağlıklı kilo verebilirsiniz.

KARIŞTIR KARIŞTIR YE

Sağlıklı beslenmede, kural karışık beslenmek! Beslenmemizde temel olarak karbonhidrat, yağ ve proteinler olması çok önemli. Bunun yanı sıra lif, vitamin ve mineraller de birlikte tüketildiğinde besinlerin bio yararlılığı artıyor. Proteinlerin hayvansal ve bitkisel kaynaklı, yağların hem doymuş hem doymamış gruptan sağlanması; karbonhidratların fruktoz, nişastalı veya basit şekerler içermesi; liflerin suda çözünen ve çözünmeyen türlerinin de olması ve bütün bunların dengeli dağılımı çok önemli. Verilen kiloların yağ dokusundan olması, vücudun su ve kas kaybetmemesi ise amacımız olmalı. Hepobur Diyeti’nde hemen her şeyin yenilebiliyor olması, alışılagelen diyetlere bakıldığında elbette cazip. Ancak uyguladıktan sonra arzu ettiğiniz kiloya erişmenizi sağlayacak asıl şey; ölçü ve denge.

KARBONHİDRATSIZ ASLA

Son yıllarda proteine ilginin arttığını ve karbonhidratın dışlandığını fark etmişsinizdir. Karbonhidratları tamamen kesip, bol proteinli yiyeceklerle yönelmek belki hızlı kilo verdirebiliyor ancak yüksek proteinli yiyecekleri tercih etmek uzun dönemde kalp-damar hastalıkları ve kanser riskini artırıyor. Tüm dokularımızın, kaslarımızın ve beynimizin harcayacağı enerjiyi karbonhidratlardan kullandığını vurgulayan Dyt. Kazanç, “Karbonhidratlar kas kitlesinin korunmasına da yardımcıdır. Karbonhidratları aşırı kısıtlayarak diyet uygulandığında verilen kilolar ne yazık ki çoklukla su kaybından oluşur” diyor.

MANTI DA YERİZ, ÇİKOLATA DA

Doğru zamanda, doğru besin kombinasyonuyla özgürce yemek yemek mümkün. Örneğin, protein ve karbonhidratlar birlikte tüketildiğinde birbirini dengeliyor. Bu nedenle hem protein hem de karbonhidrat içerdiği için mantıyı (üzerine yağ ilavesi yapmadan), miktar ve sıklığını kontrol ettiğinizde haftada iki gün öğle öğününde ve o gün başka bir karbonhidrat tüketmemek koşulu ile diyet yaparken tüketebilirsiniz. Tatlı ihtiyacınızı karşılamak için yediğiniz çikolata ve benzeri karbonhidratlı besinleri süt gibi protein ağırlıklı bir içecek veya protein ağırlıklı yiyecek ile birlikte tüketirseniz, kan şekerinin ani olarak yükselmesini önlersiniz. Ve önemli bir hatırlatma daha; karbonhidratlı besinler aynı zamanda mutluluk hormonu adını verdiğimiz serotonin salgılanmasına da yardımcı oluyor. Yani sıfır karbonhidrat çabası sizi mutsuz edebilir. Aman dikkat!

DİYETİNİZ SİZE ÖZEL OLMALI

Sizin yaşam tarzınıza uymayan bir diyeti sürdürmeniz hemen hemen imkansız. Diyetiniz aynen parmak iziniz gibi size özel olursa sorununuzu çözebilirsiniz. Çalışma koşullarınız, yemek saatleriniz, listedeki yiyeceklerin kolay hazırlanabilir ve ulaşılır olmasının yanı sıra, damak zevkinize, hatta bütçenize uygun olması da önem taşıyor. Beslenme programınızın sağlıklı olması için dengeli ve her besin grubunu içermesi ve sizin için yeterli olan kaloriyi sağlaması gerekiyor. Ayrıca sizi bıktırmamak için de mutlaka çeşitlilik içermeli.

GLİSEMİK İNDEKS MESELESİ

Sağlıklı bir beslenme için vücudumuzda pek çok görevi var karbonhidratların… Peki ne kadar yiyeceğiz? Kişinin metabolizma hızına göre günlük yaşam tarzı ve aktivitelerine bağlı olarak bu miktarlar değişiklik gösteriyor. Ortalama rakam ise günde 100-130 gram. Karbonhidrat ihtiyacı belirlendikten sonra, bunun ne tür bir karbonhidrat olması gerektiğinin kararı içinse glisemik indeks özelliğine bakmak gerekiyor. Besinlerin kan şekerini yükseltme hızına glisemik indeks deniyor. Aynı miktarlarda karbonhidrat içerseler de, besinlerin kan şekerini artırma yönündeki etkileri birbirinden farklı oluyor. Bu, besinlerdeki karbonhidratların, sindirim sisteminden farklı hızda geçmesi ile ilişkili bir durum. Örneğin bulgurun 100 gramı 357 kalori, pirincin 100 gramı 363 kalori içeriyor. Arada pek kalori farkı yok gibi algılansa da, pirincin glisemik indeksi, bulgura göre yüksek olduğu için pirinç pilavı yediğimizde vücudumuzun daha hızla ve yüksek oranda yağ depolanmasına neden oluyoruz.

MUTFAKTAKİ KÜÇÜK HİLELER

Glisemik indeksi sadece besinin içeriği değil, aynı zamanda gıdanın formu; kuru, sıvı, kaba öğütülmüş, ince öğütülmüş oluşu, hazırlanış ve pişiriliş şekli de etkiliyor. Glisemik indeksi düşürmek için işte birkaç tüyo:

• Patatesi püre şeklinde tüketmeyin çünkü besinleri çok pişirmek, haşlamak, ezmek glisemik yükü artırıyor.

• Sıcak patates yerine dolapta soğutulmuşunu tercih edin çünkü nişastaları dondurmak, karbonhidratlarda değişikliğe yol açıyor ve sindirimlerini yavaşlatıyor.

• Yemeklerinizi limon veya sirke gibi asit değeri yüksek ilavelerle lezzetlendirin.

• Meyvelerin hamını tercih edin çünkü olgunlaştıkça glisemik indeksleri yükseliyor.

• Yiyecekleri yağda kızartmayın çünkü kızartmak glisemik indeksi artırıyor.

• Sebze ve meyve gibi karbonhidratları çiğ tüketmeyi tercih edin çünkü yüksek sıcaklıkta pişirilen besinlerdeki nişastanın sindirimi hızlanıyor, kan şekeri daha fazla yükseliyor.

• Karbonhidratlı besinleri proteinlerle birlikte tüketin çünkü yemekleri yoğurtla birlikte yemek veya üstüne peynir rendelemek; glisemik indeksi düşürüyor.

YAĞ YAKMAK İÇİN YAĞ TÜKETİN

Vücudun yağ kaybetmesi için temel gıdalar kadar sağlıklı yağlara da ihtiyacı var. Diğer yandan kurtulmak için canımızı dişimize taktığımız yağlarımız bize çok lazım. Yağ dokularımız A, D, E, K gibi yağda eriyen vitaminlerin emilimini sağlıyor, vücut ısısını ve organları dış darbelerden koruyor, ayrıca enerji kaynağı görevi görüyor. Yiyelim ama ne kadar? Günlük yağ alımının, günlük gereksinim duyulan kalorinin yüzde 25-35’ini karşılayacak oranda olması gerekiyor. Diyetisyen Kazanç “Dünya Sağlık Örgütü, günlük tüketilecek yağın üçte biri tereyağı gibi katı yağlardan, üçte biri zeytinyağı gibi tekli doymamış yağlardan, kalan üçte biri de mısır özü, ayçiçek yağı, keten tohumu gibi çoklu doymamış yağ asitlerinden oluşan yağlardan ve balıktan karşılanmasını öneriyor. Ancak unutmamak gerekir ki ne kadar faydalı olursa olsun yağları fazla tüketmemelisiniz. Bu zeytinyağı olsa bile” diyor.

ÇOĞUMUZUN SINAVI: TATLI!

Tatlı istediğinizde akıllı seçimler yapmalısınız; mesela meyve tüketmeye çalışın. Aşırı kalorili, şekerli atıştırmalıklar yerine kuru kayısı, kuru incir, hurma, kuru erik gibi tatlı ama daha sağlıklı ve doğal olanlarını seçin ya da meyvelerle tatlıları bir arada tüketerek tatlarda dengeyi sağlamaya çalışın. Meyve ve çikolata ikilisini deneyebilirsiniz. Çileği biraz çikolata sosuna bandırabilir ya da çikolata yerine bademli, fındıklı drajeyi tercih edebilirsiniz. Elma ya da muzun üzerine tarçın ve kakao dökerek olası bir krizi sağlıklı bir şekilde atlatmış olursunuz. Kahvaltılık tahıllarda miktara dikkat! Kahvaltılık tahıllar ile güne başlamak, hızlı, kolay ve besleyici bir yol. Tahıllar içerdikleri kompleks karbonhidratlar ve lif ile kan şekerindeki dalgalanmaları önlemeye yardımcı oluyor. Tam tahıllar posa bakımından da oldukça zengin. Bu çözünebilir posa, karbonhidratların emilimini ve sindirimini yavaşlatarak vücudumuzun insülin ihtiyacını azaltıyor. Enerjinin yavaş ve dengeli şekilde vücutta kullanılmasını sağlayarak uzun süre tokluk hissi sağlıyor. Ancak şeker oranı yüksek bir tahıl gevreği, çabucak acıktırır. Seçtiğiniz tahıl gevreğine göre porsiyon miktarınızı denetlemeli, miktarı abartmamalısınız. Bunun için tatlı kaşığı ile yemeyi tercih edebilirsiniz. Kuruyemiş ilavesini ise bir çorba kaşığı ile sınırlayın. Fındıklı ve ballı bir tahıl gevreğini dört kaşık, sade olanını altı kaşık yiyebilirsiniz. 3-4 kaşık tahıl gevreğinin bir dilim ekmeğe eşit olduğunu unutmayın.

ÜÇ GÜNLÜK LİSTE

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Banu Kazanç’ın üç günlük diyet listesiile iki kilo verebilir ve şişkinliklerinizden kurtulabilirsiniz.

1. GÜN SABAH

• 2 yumurta ya da 2 dilim kaşarlı omlet

2. GÜN SABAH

• 1 bardak laktozsuz süt+ 6 kaşık yulaf ezmesi+3 kayısı

3. GÜN SABAH

• 2 dilim ananas+5 tam ceviz ya da 10 badem

1. GÜN ÖĞLEN

• 5 adet ızgara köfte+salata

2. GÜN ÖĞLEN

• 8 kaşık kinoa+salata

3. GÜN ÖĞLEN

• 160 gr ton balığı+salata

Ara öğün

• Her gün saat 16.00’da 2 dilim ananas+10 badem

1. GÜN, 2. GÜN, 3. GÜN

AKŞAM YEMEĞİ

• 8 kaşık pişmiş sebze yemeği (fasulye, ıspanak, kabak gibi sebzelerden biri ile hazırlanmış)

• 2 kaşık yoğurt

• 1 dilim çavdar ekmeği

NOT

1 kg sebzeyi 2 çorba kaşığı zeytinyağı ile pişirin. Sebzelerin içine patates ve pirinç eklemeyin. Ekstra tuz ilavesinden kaçının. Gün içine dağıtarak 2.5-3 litre su tüketin
  2495 Okuma
2495 Okuma
MAR
01

Çoçukların besin alerjisine dikkat edin

Çoçukların besin alerjisine dikkat edin
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzman Doktor Süha Ünüvar, besin alerjisi hakkında merak edilenleri anlattı.

Çocuklarda görülen besin alerjisi, çoğu kişide bir soruna sebep olmayan bazı besin maddelerine karşı vücudun aşırı tepki göstermesi olarak açıklanabilir. Genel olarak ilk 3 yaşta ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Alerjinin ilk safhalarında cilt kuruluğu, yanaklarda pütürleşme ve döküntü gibi reaksiyonlar görülebilir. İlerleyen dönemlerde ise kusma ya da ishal olarak kendini gösterebilir.

Bebekler yüksek risk grubunda

Besin alerjilerinin ana nedeni, çocukların genetik alerjik özelliği taşımalarıdır. Ailedeki yatkınlık, çocuğu da etkileyebilir. Aile içerisinde anne, baba ya da kardeşlerinde bronşiyal astım, atopik dermatit, alerjik rinit veya besin alerjisi gibi alerjik etiyolojiye bağlı hastalıklar görülen bebekler, besin alerjisi bakımından yüksek risk grubunda değerlendirilir. Risk grubunda bulunan bu bebeklere gereken tanının konabilmesi, tedavi yöntemlerinin belirlenmesinde büyük önem taşır.

Bu besinlere dikkat!

Besin alerjileri bebeklerdeki en yaygın rahatsızlıklardan biridir. Öyle ki; yalnızca anne sütüyle beslenen bebeklerde de alerji görülebilir. Bu bebekler, anne sütünde bulunan bir maddeye dahi reaksiyon gösterebilir. Çocuklarda besin alerjisine neden olan yiyeceklerin başında fıstık, fındık, ceviz gibi kuruyemişler gelmektedir. Kuruyemişlerin yanında inek ve diğer hayvanların sütleri, yumurta, balık, baharatlar, çikolata, kakao, ıstakoz, çilek, mandalina, domates, mayalar da risk barındıran diğer besin maddelerindendir. Ayrıca sitrik asit, azo boyaları, benzoik asit gibi maddeler içeren yiyecek ve içeceklere de dikkat edilmesi gerekmektedir. Kişiye göre değişen birçok yiyecek de besin alerjisine neden olabilir.

İlaçlar da alerjik tepkimelere yol açabilir

Besin maddelerinin yanında penisilinler, kükürt, sakinleştiriciler (sedatifler), ağrı kesici ateş düşürücüler (analjezikler), kabızlık gidericiler (laksatifler), hormonlar, idrar söktürücüler (diüretikler) ve aspirin gibi ilaçlar da alerjiyi tetikleyebilir. Alerji yapan besinleri tüketmek dışında alerjene temas etmek de alerjiye zemin hazırlayabilir.

Besin alerjisi nasıl anlaşılır?

Besin alerjisi hafiften ağıra doğru bir ilerleme gösterir. Sebebi anlaşılamayan kusmalar ve kabızlık temel belirtiler olarak değerlendirilir. Belirti olarak kaşıntı, vücutta kızarıklık, deri kabarıklıkları, dudak, gözler, kulaklar ve eklemlerde şişkinlikler, yüksek ateş, nefes borusunun daralması sonucu ortaya çıkan yutkunma zorluğu, daralma ilerlerse boğulma hissi, tansiyon düşmesi, baygınlık ve şok geçirme de görülebilir. Ayrıca bebeklerde yaşanabilen 3 haftadan uzun süren şiddetli gaz sancısı da besin alerjisini işaret ediyor olabilir. Besin alerjisinden şüphe edilmesi için saydığımız bu belirtilerin tamamının gözlemlenmesine gerek yoktur. Herhangi biri dahi akıllara besin alerjisi ihtimalini getirmelidir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise, çocuk herhangi bir besine karşı alerjik tepkime gösteriyorsa, farklı besin türlerine de alerji geliştirebilir.

Alerjen besinlerin azı da çoğu da zarar verebilir

Çocuğun alerjik tepki gösterdiği gözlemlendiğinde öncelikle alerjen madde ile temas tamamen kesilmelidir. Çocuk, yaşamın ilerleyen dönemlerinde de bu maddelerden kaçınmaya özen göstermelidir. Ayrıca bu alerjen madde ya da besinlerin azı ya da çoğu arasında hiçbir fark yoktur. Çok küçük veya zarar vermeyeceği tahmin edilen miktarlardaki besinlerin çocuğa verilmesi dahi alerjik tablolar ortaya çıkarabilir. Alerjilerin tedavisi nedene yönelik yapılır. Fakat genellikle kullanılan ilaçlar; kortizonlar, antihistaminikler, acil durumlarda ise adrenalin enjeksiyonlarıdır. Bazen de tehlikeli boyutlara dayanan nefes darlığı gözlemlendiğinde cerrahi girişim gerekebilir.
  2313 Okuma
2313 Okuma
MAR
01

Misafirlerinizi mest etmeye hazır mısınız?

Misafirlerinizi mest etmeye hazır mısınız?
Malzemeler
4 orta boy kuzu pirzola
2 yemek kaşığı kek unu
1 büyük soğan
2.5 su bardağı et ya da mantar suyu
250 gr. karışık sebze
2 su bardağı yeşil mercimek
2 yemek kaşığı domates püresi

Hazırlanışı:
Pirzolaları una bulayın. Zeytinyağının yarısını bir tencerede yüksek ateşte kızdırın. Pirzolaları kızarana kadar pişirin, ateşi kapatın ve pirzolaları ayrı bir kaba alıp bekletin. Soğanları ince ince dilimleyin ve pirzolalardan kalan yağda renkleri dönene kadar kavurun. Pirzolaları soğanların olduğu tavaya alın. Et ya da mantar suyunu ekleyip, kaynamaya bırakın. Karıştırdıktan sonra ocağı kısın ve beş dakika daha kaynatın. Sebzeleri dilimleyin, pirzolaların yanında 20 dakika pişirin. Mercimeği yıkayıp süzdükten sonra domates püresiyle birlikte sebzelerin yanına ekleyin. Beş dakika daha pişirin. Kuskus ya da bulgur pilavıyla servis edebilirsiniz.
  2444 Okuma
2444 Okuma
MAR
01

Kolay Tiramisu nasıl yapılır?

Kolay Tiramisu nasıl yapılır?
Malzemeler

1 pakethazır kek(iki katlı pasta tabanı)
1 çay bardağısıcak su
1 yemek kaşığıgranül kahve
1 tatlı kaşığıtoz şeker
Kreması İçin

200 gramlabne peyniri
2 su bardağısüt
5 yemek kaşığıtoz şeker
3 yemek kaşığıun
1 adetyumurta sarısı
Üzeri için

2 yemek kaşığıkakao
Nasıl Yapılır?

Tiramisunun kremasını hazırlamak için; toz şeker, un, süt ve yumurta sarısı karışımını sürekli karıştırarak orta ateşte muhallebi kıvamına gelene kadar pişirin.
Kremayı soğumaya bırakın. Kek tabanını ıslatmak için; sıcak su, granül kahve ve toz şekeri ayrı bir kapta karıştırın.
Soğuyan kremaya labne peynirini ekleyin ve bir mikser yardımıyla çırpın.
Servis tabağına pasta tabanının bir katını yerleştirin. Kahveli karışımın yarısıyla keki ıslatın, üzerine hazırladığınız kremanın yarısını yayın.
Pastanın diğer katını kahveli karışımla ıslatın ve dikkatli bir şekilde ters çevirerek krema katının üzerine kapatın. Kalan krema ile pastanın üzerini tamamen kaplayın.
Kakaoyu tiramisu pastanın üzerine eleyin ve buzdolabında 1- 2 saat beklettikten sonra dilimleyerek servis edin. Sevdiklerinizle paylaşın.
  2430 Okuma
2430 Okuma
MAR
01

Botoksla ilgili herşey

Botoksla ilgili herşey
Botoks nedir? Etkisini nasıl gösterir?

Aslında Botoks’un etken maddesi, bir bakteri tarafından üretilen zehirdir, ancak modern tıp bu zehri saflaştırmış, kontrol altına almış ve zararsız hale getirmiştir. Kasları geçici olarak zayıflatarak etkisini gösterir. Botoks tıpta ilk olarak şaşılık tedavisinde kullanılmıştır. Kozmetik alanındaki faydaları ise çok sonradan keşfedilmiştir. Botoks bugün kırışıklık tedavisi dışında migren tedavisi, yüzdeki istenmeyen kasılmalar ve tiklerin tedavisi, aşırı terlemenin tedavisi, aşırı tükrük üretiminin tedavisi, bazı kronik ağrı sendromlarının tedavisi gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Botoks bir zehir ise ölümcül değil midir?

Şu anda kullanılan dozlarda zehir etkisi göstermez. Aynı gün içinde 28 şişe botoks injeksiyonu sonrasında ölümcül dozlara ulaşılmaktadır.

Botoks sizi gençleştirir mi?

Hayır, botoks ile gençleşemezsiniz. Botoks yüzünüzdeki mimik kaslarımızın tekrarlayan şekilde çalışması sonucu oluşan kırışıklıkları azaltır. Böylece daha genç ve dinamik bir görünüm sağlar. Botoksla ilgili diğer yanlış bilgiler ise botoksun yüz germede kullanıldığı, dudakları şişirdiği ya da yüzde gerginlik oluşturduğudur.

Botoks nasıl uygulanır?

Botoks ofis koşullarında (steril bir ortam ve özel ekipman gerektirmeyen) uygulanabilen basit, hızlı ve güvenli bir uygulamadır. Ortalama 5-10 dakika süren, çok ince bir iğne kullanıldığı için ağrıya neden olmayan, anestezi gerektirmeyen bir uygulamadır. İsteğe bağlı olarak botoks öncesi cildinize sürülecek olan his azaltıcı kremler ya da buz uygulaması çok hafif olan ağrı duyusunu daha da azaltacaktır.

Botoksun etkisi ne kadar sürer?

Botoksun etkisi 3-4 gün içinde başlar, maksimum etkinliği ise 4-8. haftalarda hissedilir. Botoksun etkinlik süresi 4 -6 ay olmakla birlikte çok aktif çalışmayan kas gruplarında ve tekrarlayan botoks injeksiyonlarında etki 9 aya kadar uzayabilir.

Botoksun etkinlik süresinin kişiden kişiye farklılık gösterdiğinin de bilinmesi önemlidir. Herkesin yüzündeki kasların büyüklükleri, kalınlıkları farklıdır, ayrıca mimiklerini kullanma alışkanlıkları da farklıdır. Tüm bu nedenlerden dolayı botoksun etkinlik süresinin de farklı olmasına şaşırmamak gerekir.

Botoks hangi kırışıklıklarda faydalıdır?

Botoks, tekrarlayan kas hareketlerinin neden olduğu dinamik olarak adlandırılan kırışıklıklarda etkilidir. Bu kırışıklıklar sizin daha yaşlı, sinirli ya da yorgun görünmenize neden olurlar. Kaşların arasındaki, alnınızdaki, göz çevresindeki kırışıklıklar, burun üzerindeki, dudak ve ağız çevresindeki ve hatta boyun bölgesindeki kırışıklıklarda kullanılabilir. Hatta kaşları düşük olan hastalarda kaşları kaldırmak için de uygulanabilir.

Botoks uygulamasının riskleri nelerdir?

Kırışıklık tedavisinde kullanılan dozlarda hayati tehdit eden hiçbir riski yoktur. Ancak yanlış bölgelere yapılan uygulamalar sonucu istenmeyen kozmetik sonuçlar, örneğin göz kapağında düşüklük, ağız köşesinde asimetrilere yol açabilir. Botoksun cildinde aktif enfeksiyon bulunan insanlara, kas hastalığı bulunan insanlara, aminoglikozit türevi antibiyotik kullananlara ve gebelere uygulanmaması gerekir.

Botoks sonrasında nelere dikkat etmeliyim?

İlk birkaç saat botoksun yüzümüze aşırı yayılımını engellemek için uyumamanız, yan yatmamanız, ağır egzersiz yapmamanız ya da sıcak bir sauna-banyoya girmemeniz gerekmektedir. Uygulama alanlarına masaj yapmanıza gerek yoktur. Uygulama sonrasında yüz kaslarınızı normal şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Uygulama sonrasında kısa bir süre soğuk jeller ile baskı yapabilirsiniz. Böylece injeksiyon yerlerinde bazen hafif miktarda oluşabilen morlukları engelleyebilirsiniz.

Neden tüm botoks yapılan insanlar birbirlerine benziyor?

Ne yazık ki yanlış planlanan ve fazla miktarda botoks uygulanması sonrasında yüzündeki tüm mimiklerin kaybolduğu bu nedenle de maske yüz olarak gezen insanlar görmekteyiz. İnsanların yüz kaslarını hiç kımıldatamaması ve bu nedenle karakteristik mimiklerinin kaybolmasıyla nedeniyle birbirlerinin aynısı, fabrikasyon yüzler oluşmakta. Ancak doğru prensiplerle yapılan uygulamalar sonucu böyle bir görünüm oluşmaz. İnsanlar yüzlerini ve mimik kaslarını hareket ettirebilirler, hatta botoks olduklarını anlaşılmak mümkün olmaz.

Bazı doktorlar botoks adı altında başka markaların ürünlerini kullanıyorlar, bu durum bir sorun oluşturur mu?

Şu anda botoksa alternatif 20’den fazla marka bulunmaktadır. Bunların çok büyük bir kısmı ise uzakdoğuda üretilmektedir, hatta bazılarının prospektüsünde etken maddesinin isminin bile yazmadığı ürünler mevcuttur. Ucuz fiyatlara botoks yapan yerlerden bu ürünleri kullanma riskinin bulunması nedeniyle kaçınmanızı öneririm. Bu gibi kötü örneklerin dışında iki tane de Avrupa ülkelerindeki ciddi araştırmalar sonrasında etkinilği ve güvenirliği kanıtlanmış ürün bulunmaktadır. Hekiminizden hangi ürünü kullandığı konusunda mutlaka bilgi isteyin.
  2393 Okuma
2393 Okuma

Site içeriğinde ki yazılarda tüm sorumluluk ilgili yazara aittir. Telif ihlali durumlarında yenimio.com sorumlu tutulamaz.

Saç Boyası, Film Analiz,

© 2017 Yenimio.com | E2