MAR
20

Game of Thrones finali öncesi ortaya çıkan Demir Taht görevi

Game of Thrones finali öncesi ortaya çıkan Demir Taht görevi
Game of Thrones 8. sezon için gün saymaya başladı. Final sezonunun heyecanı ise hayranlar için hazırlanmış ilginç bir görevle taçlandırılıyor.
Game of Thrones 8. sezon 14 Nisan’da yayınlayacağı 6 bölümle beraber seriye veda etmeye hazır. Bu süre zarfında HBO da çeşitli etkinliklerle serinin tanıtımına devam ediyor. American Red Cross ile anlaşma yapan HBO ilk olarak “Taht için kana” kampanyasını organize etmişti. Hala devam eden kampanyada hayranlar kan bağışında bulunuyordu. Şimdi ise çok ilginç başka bir etkinlik başladı. “Taht görevi” etkinliğinde hayranlar dünyanın dört bir yanına gizlenmiş olan 6 farklı Demir Taht’ı arayacak. Final için hazırlanan bu etkinlik eğlenceyi gerçek dünyaya taşıyor.

Demir Taht’ta hak ilan etmek için geri sayım

Kısa bir video ile görevi duyuran HBO, açtığı sitede de geri sayıma başlamış durumda. Her bir bölüm için bir taht gizleyen HBO, pek ipucu vermiyor. İlk taht ise ormanlık bir alanda saklı gibi görünüyor. Tahtın bulunması için verilen 24 saatlik süre akmaya devam ederken, bu süre zarfında Demir Taht da kayda alınmış, oturacak kişiyi bekliyor. Dizinin resmi YouTube kanalında süreçler parça parça videolanıp yükleniyor. Şimdilik ilk tahtı kimse bulamamış gibi görünüyor. İlk görev başarısızlıkla sonuçlanırsa, ikinci taht için daha detaylı bir ipucu alma şansımız da olabilir tabii. İlk görev için “Ormanın Çocukları’nın” gizli yerini bulmak gerekiyor… Tahtı bulan hayranları ne gibi sürprizler bekliyor bu da meçhul. Resmi sayfası üzerinden gelişmeleri takip edebilirsiniz.
  2599 Okuma
2599 Okuma
MAR
20

Bird Box 2 için umutlandıran açıklama

Bird Box 2 için umutlandıran açıklama
Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru izleyicilerle buluşan Netflix filmi Bird Box, kısa sürede büyük başarı sağlamıştı. Şimdi ise Bird Box 2 dedikoduları başlatan bir gelişme oldu.
Netflix yayınladıktan sonra, kısa sürede rekor kıran orijinal film Bird Box, platform için tam bir başarı hikayesi olmuştu. Hayli beğenilen film beraberinde çeşitli tartışmaları getirse de, izleyiciler tarafından kısa sürede izlenip haftalarca konuşulmuştu. Esasen aynı isimli bir kitap uyarlaması olan filmin sonu ise hikayeye bir nokta koysa da ucu açık bir şekilde bitti denilebilir. Ancak ikinci bir kitap olmadığı için Netflix cephesinden Bird Box 2 duyurusu da gelmemişti. Uyarlanan kitabın yazarı Josh Malerman ise şimdilerde hayranları heyecanlandıracak bir açıklamaya imza attı. Esquire‘a röportaj veren Malerman, ikinci kitabın yolda olduğunu açıkladı.

İkinci kitabın adı Malorie

1 Ekim‘de çıkacağı açıklanan ikinci kitabın ismi ise ana karakterimizin adını alıyor: Malorie. Yazar ikinci kitaptan bahsederken şunları söylüyor: “Bird Box’ın çıkışı ve benim Malorie’yi yazdığım zaman dilimi arasında insanlar bana pek çok kez aynı soruyu sordu. Herkes Oğlan ve Kız’a ne olduğunu merak ediyordu. Oğlan ve Kız’a neler olduğunu ben de merak ediyorum. Ancak bu konuda ne kadar merak etsem de bu onların hikayesi değil. Bird Box’ın evreni Malorie’nin hikayesini taşıyor ve ben de onun hakkında daha fazlasını öğrenmek istiyorum. Filmin sonunda kızım Allison’a dönüp, ‘Şimdi ne olacak merak ediyorum.’ dediğimde bana ‘Yani, biliyorsun ki bunu gerçekleştirebilirsin’ demişti. Bu gerçekten güzel bir histi.”
Yeni kitapta Malorie’nin yanı sıra yaratıklarla ilgili de daha fazla bilgi edineceğimizi açıklayan yazar, ikinci filmle ilgili bir açıklama yapmıyor. İlk filmin elde ettiği başarı göz önüne alındığında ise Netflix, ikinci film için kısa sürede harekete geçebilir gibi görünüyor. Filmin fragmanını haberin devamından izleyebilirsiniz.
  2280 Okuma
2280 Okuma
MAR
20

Şehir içi taşımacılığına yeni yaklaşım: Elektrikli trike motosiklet The Deliverator

Şehir içi taşımacılığına yeni yaklaşım: Elektrikli trike motosiklet The Deliverator
Trike motosiklet modelleri uzun süredir hayatımızda bulunuyor. Arcimoto firması ise bu motosikletleri elektrikli The Deliverator ile taşımacılık tarafına dahil ediyor.
Şehir içerisinde kargo taşımak için geliştirilen sanıyoruz en çevreci ve kullanışlı araç ile karşı karşıyayız. Arcimoto imzalı trike motosiklet modeli The Deliverator, gerçekten çok kullanışlı duruyor. Sadece tek kişilik olan üç tekerlekli araç, arkasında büyük bir kargo bölümü taşıyor. Bu tarz araçlar konusunda uzman olan Arcimoto, bu modelin tek şarjla 160 km yol yapabildiği açıklıyor. Maksimum hızı 120 km/s olarak açıklanan model, söylendiği kadarıyla toplam 158 kg yük taşıyabiliyor. Küçümsenmeyecek teknik verileri bulunan The Deliverator, özelleştirilebilir bir kargo bölümüne sahip. Yani bu aracı alan firma (Pizzacı vb gibi) kendisine göre arkadaki bölümün içini değiştirebiliyor. İstenirse kapılı istenirse de kapılar olmadan kullanılabilen aracın, firma tarafından geliştirilmiş farklı versiyonları da bulunuyor. Örneğin istenirse iki kişilik bir versiyon satın alınabiliyor. Ayrıca bu aracın itfaiye için özelleştirilmiş bir versiyonu da bulunuyor.

Trike motosiklet The Deliverator anlık taşımacılık işleri için güzel görünüyor

Ön sipariş üzerinden satışa çıkan aracın fiyatı 19.900 dolar seviyesinde. 2020 yılında seri üretime gireceği belirtilen araç, modern çizgileriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Bu sitede ve bağlantılı sayfalarında yer alan içerikler; tamamen veya kısmen LOG’un yazılı izni olmadıkça kaynak gösterilerek veya alıntı yapılarak dahi kullanılamaz, çoğaltılamaz ve değiştirilemez. Detaylı bilgi için http://www.log.com.tr/yasal-uyari-ve-kullanim-sartlari
  2089 Okuma
2089 Okuma
MAR
20

PUBG oyuncularının ilgisini çekecek haber

PUBG oyuncularının ilgisini çekecek haber
Dünyanın en popüler oyunlarından PUBG Mobile’ın oyunculara güzel bir sürprizi var. PUBG, vereceği para ödülüyle oyuncuları heyecanlandıracağa benziyor. PUBG Mobile Club Open 2019 (PMCO 2019) kapsamında 2 milyon dolarlık para ödülü verilecek. Tüm dünyadan oyuncuların katılabilecek etkinlik, yıl boyu sürecek. Yarı profesyonel ve profesyonel oyuncular 8 Mart Cuma – 18 Mart Pazartesi (UTC) tarihleri arasında yarışmaya kayıt olabilecekler. PMCO 2019’a kayıt hakkında detaylı bilgilere pubgmobile.com/esports/ adresinden ulaşılabilecek.

PUBG için hazırlanan yarışmaya katılım için açıklanan gereksinimler ise şu şekilde:

– Tüm yarışmacılar turnuvanın başlangıç tarihinde 16 yaşından büyük olmalı.
– Kanunen belirlenen reşit olma yaşının altındaki tüm yarışmacılar katılım için ailelerinden izin almalı.
– Reşit olma yaşı sınırlaması ve ilgili kurallar her bölgenin ve ülkenin kendi kanunlarına görbelirlenecek.
– Her takımdan en az üç kişi temsil ettikleri bölge ve ülkeden olmalı.
– Tüm katılımcılar önceki sezon sonunda en az Platinum seviyesinde olmalı.

PUBG oynanış

PlayerUnknown’s Battlegrounds, 100’e yakın oyuncunun büyük ölçekli bir haritada birbirlerini öldürerek hayatta kalmaya çalıştıkları bir ölüm maçı oyunudur. Oyuncular oyuna tek başına, 2 ya da 4 kişilik takımlar halinde veya 4 kişilik takımlara karşı tek başına girebilir. Tek başına grup halinde girmeyi tercih eden oyuncular rastgele farklı oyuncularla takım olarak eşleştirilir. Her durumda oyuncular oyunu kazanmak için ölmeden en sona kalan oyuncu ya da takım olmaya çalışırlar. Takımdaki tüm oyuncular ölmeden takım dağılmaz.
  2323 Okuma
2323 Okuma
MAR
13

Tatilciler toplanın! Bu yaz cruise seyahati yapmak için 5 harika sebep

Tatilciler toplanın! Bu yaz cruise seyahati yapmak için 5 harika sebep
Yaz tatilinizi en güzel denizlerin ortasında yüzen, her gün başka bir limana, farklı koylara doğru yol alan bir otelde geçirdiğinizi hayal edin... Mavinin farklı tonlarını görebileceğiniz, yeni tatlar ve mekanlar keşfedebileceğiniz, eğlencenin doruğuna ulaşabileceğiniz bir tatil istiyorsanız hadi gelin size cruise seyahatinin eşsiz güzelliklerini anlatalım.

Her sabah başka bir limanda uyanmak

Cruise seyahatinin belki de en güzel yönlerinden biri her sabah gözünüzü farklı bir limanda, yeni bir şehirde açmaktır. Heyecanla etrafı keşfetmek için hızlıca göz gezdirirsiniz ve bu keşfetme duygunuzun sizi ne kadar mutlu edeceğini tahmin edemezsiniz. Yeni mekanları keşfetmek, yeni tatları denemek ve mavinin onlarca farklı tonunu sunan berrak sularda yüzeceğinizi bilmek sizi de heyecanlandırmadı mı?

Ayrıca her sabah yeni bir koyda veya limanda gözlerinizi açarken bavul taşıma, açma veya kapama gibi dertlerinizin olmadığını da unutmayın.

Hem denizde hem karada eğlencenin dibine vurmak

Cruise seyahatiyle ilgili en yaygın bilinen yanlışlardan biri de gece eğlencelerinin kaçırıldığı yanılgısıdır. Halbuki gerçekte böyle olmadığını kendiniz de deneyerek görebilirsiniz. Hem gemi içindeki oyunlar ve sıkılmamanız için ince ince tasarlanmış aktiviteler, hem de yanaşılan limanlardaki eğlence hayatına kendinizi rahatça bırakabileceğinizden emin olun! Gemide, her sabah kabininize günlük aktivitelerin nasıl planlandığına dair gazeteler bırakılır. Yani gemide sıkılmanız mümkün değildir. 7 gece konaklamalı cruise seyahatine dahil olduğunuzda, geceyi ister denizde ister karada geçirip eğlencenin dibine vurabilirsiniz, tercih sizin!

Tadı damağınızda kalacak dünya lezzetlerini tatmak

Cruise seyahatleri için yıllardır biriktirdiği tecrübesini geminin farklı restoranlarına akıtan usta şeflerin elinden yeni lezzetler tadarsınız. Sonsuz maviliğe, gün batımına, eşsiz manzaralara bakarken dünya mutfaklarını deneyimlemenin keyfine varırsınız. "Beni deniz tutar" gibi yanılgılardan çoktan kurtulmuş olarak içiniz rahat yemeğe başlayabilirsiniz. Cruise gemileri oldukça dengede ve ağır bir yapıya sahip olduğundan dalgaları hissetmeniz neredeyse mümkün değildir.

Vize derdi olmadan başka ülkeleri gezmek

Vizesiz cruise turları, başka bir ülkeye vize gerektirmeden seyahatleri içinde barındırır. Türkiye'den en çok Yunanistan'a vizesiz cruise turları düzenlense de dünyanın başka bölgeleri için de vizesiz turlara kolayca ulaşabilirsiniz. Gemiye binerken gemi personeline teslim edeceğiniz pasaportunuzun yerine size verilecek cruise kartı hem gemide, hem de uğradığınız karasal noktalarda pasaportunuz yerine geçer.

Başlı başına unutulmaz bir tatil ve eşsiz bir deneyim

Cruise seyahati aslında ne kadar anlatsak da kolay kolay hayal edilebilir bir deneyim değildir. Yazın ortasında ılık rüzgarların estiği masmavi denizlerde, büyük ve konforlu bir yüzen otelin içinde kendi yaş grubunuzdan insanlarla hem eğlenmeyi hem de dinlenmeyi belki de artık bu yaz değerlendirmelisiniz.
  2070 Okuma
2070 Okuma
MAR
08

Merak edilen Huawei telefonun detayları netleşti

Merak edilen Huawei telefonun detayları netleşti
Uzun süredir gündeme gelen Huawei Nova 4e hakkında detaylı teknik detaylar ortaya çıktı. Model hakkında birçok konu netleşmiş durumda.

Kısa süre önce ortaya çıktığı kadarıyla Huawei P30 Lite ile aynı özelliklere sahip Huawei Nova 4e modeli, 14 Mart tarihinde resmi olarak lanse ediliyor. İşte bu modelin teknik detayları da iyi netleşmiş durumda. Baktığımız zaman telefon 6,15 inç FHD+ TFT LCD ekran üzerine kuruluyor. Gücünü Kirin 710 işlemci ve 4 GB / 6 GB RAM‘den alacak cihaz, 128 GB dahili depolama seçeneğine sahip. 64 GB depolaması sunulmayacak telefon, söylendiği kadarıyla kutusundan Android Pie temelli EMUI 9.0.1 ile çıkıyor. Üç farklı renk seçeneği bulunan Nova 4e, hızlı şarj destekli 3.340 mAh pil üzerine kuruluyor. Arkasında üçlü kamera kurulumu yer alan Huawei Nova 4e yani Huawei P30 Lite, burada 20 megapiksel + 16 megapiksel + 2 megapiksellik bir kurulum kullanıyor.

Huawei P30 Lite / Huawei Nova 4e orta seviye bir telefon

Parmak izi sensörü arkasında olan telefon, önünde ufak bir ekran çentiği de taşıyor. Uygun fiyatıyla geniş bir kitleye hitap edeceği belirtilen telefon, bazıları tarafından TFT LCD ekranı yüzünden eleştiri oklarına tutuluyor. Ancak bunun fiyat nedeniyle tercih edildiği belirtiliyor. P30 Lite modelinin P30 ve P30 Pro ile beraber Türkiye’de de satılacağı biliniyor.
  2093 Okuma
2093 Okuma
MAR
08

SMA hastalığı nedir?

SMA hastalığı nedir?
Spinal muskuler atrofi (SMA) hastalığı ; kasların hareket etmesini sağlayan sinir hücrelerinin tahrip olmasıdır. Sinir sisteminin işlevini göstermemesi sonucunda kas sisteminde erime ve zayıflama olmaya başlar. Hastada kuvvetsizlik, dilde fasikilasyon, yürüyememe, beslenme bozuklukları ve hareketlerde yavaşlık gibi belirtiler görülür. Ciddi hastalıkların başında yer alır. SMA Hastalığı bulaşıcı değildir. Ancak tedbir alınmaması durumunda tehlikeli sonuçlar ortaya çıkar. İlerleyici ve doğru tedavi uygulanmadığında ölümle sonuçlanır. Hastalığın bir başka etkisi de kol ve bacak kaslarında zamanla güçsüzlük oluşur. Bu hastalık ülkemizde de bir çok çocuğun hayatına maal olmuştur. Ülkemizde bu hastalığın diğer adı “ gevşek bebek sendromu ’’dur.

SMA hastalığı 3 tip te oluşur. 1. TİP SMA ; hastalığın evresi bebeklik döneminde başlar. Ailelerin dikkatli olması lazım. Çocukların bakımlarını ve her ay kontrollerini mutlaka yaptırmaları gerekir. Yaşıtlarına göre boyu, kilosu ve hareket kabiliyeti nasıl olmalıdır bu konuda doktorlarına danışmalılar. Hastalığın en tehlikeli evresidir. Bebeğin kas hücreleri hareket etmez ve bu sebeple de ölüme yol açabilir. 2.TİP SMA ; bebeklerin 1_2 yaşından sonra ortaya çıkar. Bebekler zamanla oturma eğilimini kazanırlar. Fakat hastalık nedeni ile yürüyemezler .Zamanla çocukların gelişimin de yaşıtlarına göre gerilik oluşur. 3.TİP SMA ; bu evre ise genelde gençlik döneminde görülür. Aslında bebeklikten beri belirtileri vardır. Ama gençlik döneminde saptanır.

SMA Hastalığının belirtileri nelerdir?

Hastada kol ve bacak hareketlerinde azalma, kuvvetsizlik, beslenme Bozuklukları, yürüyememe, solunum sıkıntıları, yutkunmada sorun yaşama, dilde fasikilasyon, cılız ağlama, bebeklik döneminde yaşıtlarının geriden takip etme gibi etmenler gözlenir. Bu tarz

belirtiler diğer hastalıklarda da görülebilir. Kesin sonuç için doktor teşhisi önemlidir.

SMA Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

2018 yılına kadar hastalığın her hangi bir tedavisi olmadığını, ancak hastaya belirli tedaviler yaparak yaşamını sürdürebilmesi amaçlanır. Hastalığın ülkemizde de sık görülmesi doktorlar tarafından önemli bir süreç oluşturur. Tedavi arayışı içine giren doktorlar son beş aydır bir ilaç tedavisi uygulamakta. Hastalıkta 2 tür yöntem uygulanır. İlki genetik terapi. Hastalığın nedeni saptanır ortadan kaldırılmayı amaçlanır. İkinci yöntem ise ölü hücreler yeni hücrelerle değiştirilmesi amaçlanır. Hastalığın 1. Ve 2. Tiplerinde tedavi daha çabuk etkisini göstermeye başlar. Gelişim çağında Nöronlar yenilenmek için daha uygundur. Bebekler ve çocuklarda daha etkilidir. Ancak hastanın omurilik zedelenmesi veya Travma yaşamasından sonra bu rahatsızlık ortaya çıkar ise hücre nakli olamamakta. Kök hücreler hastalığın tedavisinde büyük önem taşır ve çoğaltılabilmesi mümkündür. Bu sayede hücrelerin yenilenmesi hastalığın tedavisine umut olur. İlk olarak kök hücre tedavisi Kaliforniya üniversitesinde gerçekleştirilir. %95 kesin sonuç alınmıştır . Bu sonuç hastalara için ışık olur.

Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da moral ve motive oldukça önemlidir. Hasta, moralini ne kadar yüksek tutarsa tedavi süreci de o kadar iyi geçer. Ayrıca doktorların söylediklerini dinleyip uygulamak tedavi sürecini hızlandırır. İnternette güvenilir olmayan sayfalardan edinilen bilgiler hastanın psikolojisini bozabilir.

SMA Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Diğer hastalıklarda olduğu gibi bu hastalığın da ilk tedavilerinden biride güzel bakım ve dengeli beslenmedir. Hastalığın kolay geçebilmesi için yenmesi gereken besinler; protein içeren yiyecekler süt ve yumurta haftada bir kırmızı et balık eti ve tavuk eti, tahıl ürünleri kuru baklagiller fıstık, fındık ve ceviz gibi, yeşil yapraklı sebzeler maydanoz nane ve bamya gibi , kalsiyum içeren yiyecekler

hastalığın rahat geçmesine yardımcı olur. Bol bol vitamin almak bu hastalığın ilacı durumundadır.
  2470 Okuma
2470 Okuma
MAR
08

Kıyasıya Rekabetin Yeni Keyfi League of Legends

Kıyasıya Rekabetin Yeni Keyfi League of Legends
Lol, son dönemlerin en çok tercih edilen ve en çok rağbet gören online oyunlardan biridir. Oyuncu sayısı dünya üzerinde dahi oldukça fazladır. Açılımı League Of Legends olan lol oyunu hem oynatıcı hem de izleyici sayısı binlerin hatta milyonların üzerinde olan online oyunların başında gelir. İsteğe bağlı olarak tek başına ya da arkadaş topluluğu ile de oynanabilir. Tanıdık gruplar halinde oynandığında ekstra keyif verir.

Lol oyunundaki amaç özel olarak mücadele verip rakip kuleleri yıkmaktır. Gerek oyun efektleri gerek de eşsiz tasarımları ile pek çok kişiyi ekrana kilitleyen bir oyundur. Rekabet oranı oldukça fazladır. Aynı zamanda zafere ulaşabilmek için temposu oldukça yüksektir. Online olduğu için aynı zamanda bir grup çalışması halindedir. Doğru paslaşarak en iyi şekilde zafere ulaşılabilir.

League Of Legends (Lol) Oyunu Nasıl Oynanır?

Lol oyunu rekabet temalı bir oyundur. Yaklaşık olarak 139 tane oyuncu karakteri vardır. Ve dünyanın her yerinden insanlar ile aynı anda online olarak oynama imkanı mümkündür. Oyunu oynayabilmek için herhangi bir ücret talep edilmez. Lol uygulamasını bilgisayara yükleyip kayıt olmak gerekir. Ardından hemen aktif bir şekilde oyunu oynamaya başlanabilir. İsteğe bağlı olarak oyun içerisinde ekstra karakterler satın alma imkanı mevcuttur.

Lol oyunundaki karakterlerin hepsinin özellikleri birbirinden farklıdır. Ama genel olarak her karakterin kendine has iki adet temel yeteneği vardır. Bunların biri AD (attack damage), diğeri ise AP (ability power)’dır. Oyun içerisinde bir karakterin gelebileceği en üst seviye 18. Seviyedir. Daha sonra oyuncu kendi başarıları ile 30. Seviyeye kadar çıkabilir. Sonraki kısımda dereceli bir şekilde oyuna devam edilir. Oyunun amacı rakibin merkezini yıkmaktır. Rakibin merkezi yıkıldığı zaman oyunda galip sayılır.

Lol Ve E Spor

Spor faaliyetlerinde bulunan takımların ve bazı toplulukların kendi oluşturduğu e spor takımlarının (Fenerbahçe, Galatasaray vb.) kurmuş oldukları ligtir. Oynanan karşılaşmalar üzerinden beraberlik ya da galibiyete göre puanlama usulü uygulanır. Toplanılan puanlara göre de o senenin şampiyonu ve sıralamaları belirlenir. Bu ligde kazanılan başarı derecesine bağlı olarak uluslararası turnuvalarda faaliyet gösterme şansı elde edilir. Maçlar Lol e spor kanalından canlı yayın ya da geçmişe dönük maçlar olarak izlenebilir. İsteğe bağlı özet şeklinde de izleme imkanı vardır.

Lol e spor üzerinde elde edilen başarılara bağlı olarak yüksek maddi kazanımlar elde edilme imkanı mevcuttur. Ligde oynayan her oyuncu lisanslı e spor oyuncusudur. Ve belirli ücretler karşılığında takımlarda oynarlar. Her sezon sonunda diğer spor dallarında olduğu gibi Lol e sporda da transfer dönemi bulunur.

Lol Ve Turnuvalar

Her ülkenin kendi arasında turnuvası olduğu gibi her kıtanın da kendi arasında turnuvası bulunur (Asya, Avrupa gibi). Bunların dışında bazı özel Turnuvalar da düzenlenir (MSI, Rift Rivals gibi). Ayrıca bu turnuvalardan edinilen başarılara göre dünya şampiyonası turnuvası da düzenlenir.

Lol Oyununa Dair İpuçları

Lol oyununun resmi İnternet sitesinde oyuna dair tüm ipuçları hakkında videolar, anlatımlar ve bloglar mevcuttur. Lol e sporun iyi oynayan oyuncularının, turnuvalara katılan oyuncuların canlı yayınları ya da videolarını izleyerek oyun hakkında geliştirici bilgiler bulunur. Lol oyunu, sürekli kendini yenileyen ve geliştiren dinamik bir yapıya sahip olduğundan dolayı oyuna her hafta gelen güncellemeleri takip ederek oyun hakkında geliştirici ipuçları ile birlikte oyunda daha aktif hale gelinebilir. Oyunda başarılı olmak için bu konulara özellikle dikkat edilmesi gerekir.
  2895 Okuma
2895 Okuma
MAR
08

KAHVEDEN FAZLASI; STARBUCKS

KAHVEDEN FAZLASI; STARBUCKS
Günümüzde artık kahve bir içecekten çok daha fazlası. Çeşit çeşit kahve dükkanları ve kafelerle kahve kendini kültürünü oluşturdu ve severlerinin de ilgisini çekmesiyle 'kahve kültürü' adlı bir kavram oluştu. Kavramın baş taşıyıcılarından biri de Starbucks. Adını Mobby Dick'ten alan firma ilk olarak 1981 yılında Seatle’ da kuruldu. Ama Starbucks kuruluşundan çok kısa bir süre sonra vizyonunu oluşturmaya başladı ve insanların sadece kahve içeceği bir kafeden çok daha fazlası haline geldi. Sadece bir kahve dükkanı değil insanların ev ve işlerinden sonra 3. evleri diyebilecekleri bir mekan yaratıldı. Kendi misyonu olarak hedefini insan ruhunu zenginleştirmek olarak tanımlayan firma, dünyanın bir numaralı kahve kültürü markası. Bu başarısını altında da iyi çalışılmış bir strateji yatıyor diyebiliriz. Altı maddeyle tanımlanan strateji de; müşteri için dinlendirici atmosfer yaratmak, yüksek kaliteli ürün sunmak, harika çalışma yolları yaratmak, maksimum rahatlık ve kar elde etmek ve müşteriye kahvesini sevdirmek yer alıyor.

Daha önce bu şekilde yaratılan bir kahve dükkanı olmadığı için de kısa sürede farkını ortaya çıkaran şirket kahve tutkunlarının da vazgeçilmezi oldu. Müşteri ve şirket birleşiminde oluşan bu ortaklık kendine ait bir kültür ve jargon oluşturdu demek doğru olacaktır. Hem kahve çeşitleri hem kullandığı kavramlar ile kendi kültürünü kısa sürede yayan Starbucks’ın içecek çeşitlerini 3’e ayırabiliriz. Kahveler; espresso bazlı, filtre ve frapuccino olarak ayrılırken kahve bazlı olmayan ve hamur işi, tatlı, sandiviç gibi yiyecek çeşitleri de sunuyor. Yine markalaşmanın bir sonucu olarak müşterilerine kendi logo, desen veya ismini taşıyan matara, kupa, fincan gibi kahve ürünlerini de mağazalarında satmakta. Siz de keyifli bir kahve deneyimi arıyorsanız, Starbucks ’ı ilk defa tercih edecekseniz ve kahvenizi sade istiyorsaız, americano veya süt köpüğü, buharda süt ile yapılan espresso macchiatoyu tercih edebilirsiniz. Daha hafif ve lezzetli bir şeyler arayanlar için caffe latte, cappucino gibi klasiklerin dışında krema ve espresso ile yapılan espresso con panna ve cafe breve tercih edebilirsiniz. Biraz daha şekerli bir lezzet için caffe mocha tercih edebileceğiniz gibi tercihiniz neyden yana olursa her seçimi Starbucks'ın lezzetli şurupları ile birleştirmek mümkün. Dilerseniz hafif bir vanilya aroması, mis kokulu fındık ya da pespembe rengiyle ahududu şurubu gibi bir çok seçenek için baristadan yardım alabilirsiniz. Starbucks’ın farkını ortayan koyan diğer bir konu da zaten 'baristalar'. Diğer kafelerden farklı olarak kahve eğitimi verilerek yetiştirelen barıştalar Starbucks'ın yapı taşlarından.

Bu kadar başarılı bir stratejiye sahip şirket, çalışma politikası dışında sosyal sorumluluk olarak da adını ön plana çıkarıyor. Türkiye de Tohum Otizm Vakfı'nın en büyük destekçisi olmak dışında Starbucks Türkiye olarak yenilenebilir enerji kaynağı kullanması ve Starbucks'larda gördüğümüz karton bardaklarıyla çevreci mağaza ismini adına ekledi.

Bardaklarını da short, tall, grande ve venty olarak adlandıran firma size dilediğiniz boy içeceği isterseniz sıcak isterseniz buzlu olarak hazırlıyor. Bardaklarından bahsetmişken firmanın yeni yıl gibi dönemlerde bardak tasarımlarını değiştirmesi, her döneme özgü içecek çıkarması ki örnek olarak yazın vazgeçilmezi Cool Lime'ı verebiliriz, müşterisini hep aynı heyecanda tutmayı başarıyor. Dönemsel içeceklerini kampanyalar ve iyi bir reklam ile sunduğu için de mutlaka her dönem müşterilerine bir favori yaratıyor.

Siz de kahveden çok daha fazlasını arıyorsanız ve kahve bir tutkudur diyorsanız 'sadece kahve değil, deneyim satıyoruz' diyen Starbucks’ta aradığınız sıcaklığı bulacaksınız.
  2376 Okuma
2376 Okuma
MAR
01

George R.R. Martin’in reddettiği Game of Thrones 8. sezon teklifi!

George R.R. Martin’in reddettiği Game of Thrones 8. sezon teklifi!

Game of Thrones 8. sezon finali yaklaşırken, George R.R. Martin‘in yapımcıların finalle ilgili bir teklifini reddettiği ortaya çıktı.
14 Nisan‘da yayınlanmaya başlayacak olan Game of Thrones 8. sezon, 6 bölümlük macera sonrası hikayenin finalini gerçekleştirecek. George R.R. Martin’in Buz ve Ateşin Şarkısı serisinden uyarlanan yapım, hala altıncı kitabın yazımı sürerken bizi finale ulaştırmaya hazırlanıyor. Finalde ise izleyiciler için ilginç bir sürpriz düşünülmüş. Dizinin yaratıcıları David Benioff ve Dan Weiss bu nefes kesen yapımın finalinde George R.R. Martin’in kısa bir rolle yer almasını istemiş. Ancak Martin bu teklifi reddetmiş.

Game of Thrones 8. sezon geri sayımı başlattı

Martin EW‘ya yapığı açıklamada olayı şöyle anlatıyor: “David ve Dan beni final bölümlerinden birinde kısa bir rol için çağırdı. Başta sıcak bakıyordum ancak sonra kısacık bir rol için Belfast’a gidecek zamanım olmadığına karar verdim.” diyor. Bildiğiniz gibi Martin, kendi iddiasına göre, altıncı kitabı yazmaya devam ediyor. Her ne kadar kitabın ne zaman yayınlanacağını öğrenemesek de Martin geçmişte “Bir gün mutlaka!” cevabını vermişti. Bu arada Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin 7 kitaplık tasarlandığını da hatırlatalım. Öte yandan bu Martin’in dizideki ilk kısa rolü olmayacaktı. Yazarın dizinin pilot bölümü için kısa bir sahnesi çekilmiş ancak daha sonra bu sahne çıkarılmış. Martin Daenerys’in düğününde bir misafiri canlandırıyormuş. Ancak pilot bölümünde Daenerys Targaryen Emilia tarafından değil Tamzin Merchant tarafından canlandırıldığı için, role Clarke gelince sahne tamamen atılmış. Game of Thrones’un yeni sezonu geri sayımı başlatmışken HBO’nun diziden küçücük bir sahne yayınladığı 2019 ajandasını haberin devamından izleyebilirsiniz.

  1987 Okuma
1987 Okuma
MAR
01

Kodlama eğitimini kolaylaştıran Scratch 3.0 piyasaya sürüldü!

Kodlama eğitimini kolaylaştıran Scratch 3.0 piyasaya sürüldü!
Çocukların ve gençlerin bilgisayar programlama dilini kolay bir şekilde öğrenmelerini sağlayan Scratch, 3. versiyonunu piyasaya sürdüğünü duyurdu. Bir süredir beta versiyonu ile sunulan Scratch 3.0, yeni grafikler, yeni bir ses editörü ve birkaç yeni programlama bloğu içeriyor.

Yeni nesil Scratch, dün resmen Scratch online topluluğunun bir parçası oldu. Scratch 3.0, kullanıcıların yeni kontrol bloklarını kontrol etmesini sağlayan uzantılar içeriyor. Scratch 3.0’da bloklar daha büyük olduğu için artık tabletlerde de kullanılabiliyor.

Kullanıcılar, geliştiricilerin ‘uzantı’ olarak adlandırdığı fazladan blok koleksiyonları ekleyebiliyorlar. Yeni özellikler ile Scratch 3.0’daki ses düzenleyiciyle artık ses kaydedebiliyor, sesi daha kolay kesilebilip ve yeni ses efektleri keşfedebiliyor.

Öğrenciler, akademisyenler ve alanında uzman kişilerce geliştirilen Scratch, çocuklara görsel programlama dili öğretmeyi amaçlıyor. Platform, öğrencilerin interaktif hikayeler yaratmasını, hayal ettikleri animasyonları canlandırmalarını, diledikleri gibi oyunlar oluşturmalarını destekleyor. programlama ve yazılım geliştirme anlamında kullanıcıların becerilerine oldukça büyük katıda bulunuyor.

MIT laboratuarlarında geliştirilen Scratch’in web sitesinde 30 milyondan fazla kayıtlı üye var. Her ay çoğunluğunu yaşları 8-16 arasında değişen 1 milyon yeni kişinin eklendiği belirtiliyor.

Programlamaya atılan ilk adımın sağlam temellere oturmasını sağlayan Scratch ücretsiz eğitim imkanı sunuyor ve Türkçe dil seçeneği bulunduruyor.
  2064 Okuma
2064 Okuma
MAR
01

‘Oyunumu Kodluyorum’ yarışması başlıyor

‘Oyunumu Kodluyorum’ yarışması başlıyor
İlki 2018’de gerçekleşen ‘Oyunumu Kodluyorum’ yarışmasının, ikincisi için başvurular başladı. Yarışmaya son katılım tarihi 2 Nisan.

Yarışma için hazırlanan projeler; ‘Scratch’ platformu üzerinden tasarlanacak ve başvurular Eğitim ve Bilişim Ağı’ndan (EBA) yapılabilecek. Cebeci Ortaokulu Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Oyunumu Kodluyorum’ yarışması Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ortaokulların katılımıyla gerçekleşecek. Ankara Valiliği’nin sponsor olduğu yarışmaya; EBA, TÜBİTAK, ROKETSAN, HAVELSAN, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği, ODTÜ Teknokent, HACETTEPE STEM & MAKER LAB, TÜRKSAT, BTK Güvenli İnternet Merkezi ve Ankara Kalkınma Ajansı danışmanlık yapıyor. Her okuldan en fazla altı ekibin katılabileceği ve her ekibin bir oyun sunabileceği yarışmada, oyunun ve oyunda yer alan karakterlerin isimlerinin Türkçe olması gerekiyor. Son değerlendirme ve ödül töreni ise 25 Nisan’da yapılacak.

21’İNCİ YÜZYIL BECERİLERİ KAZANACAKLAR

Yarışmanın amaçları şöyle:
- Öğrencilerin 21’inci yüzyılın temel becerileri olan yaratıcılık, eleştirel düşünme, iletişim ve iş birliği gibi etrafında birleşmesini sağlamak,
- Teknolojiyi bir araç olarak kullanabilen, üreten bireylerin gelişmesini desteklemek ve girişimci bireylerin önünü açmak,
- Öğrencilerin kod yazma becerilerini geliştirmek, avantajlı ve dezavantajlı bölgelerde yaşayan öğrencilerin aynı fırsat noktasında birleştirilmesini sağlamak,
- Oyun adı ve karakterlerinde Türkçe kullanılmasını teşvik etmek,
- Yerli ve milli dijital oyun yazılımını teşvik etmek,
- Kodlamaya ilgi duyan ve kendisini geliştirmek isteyen öğrencileri, yarışmaya destek olan kuruluşların keşfetmesini sağlamak,
- Öğrencilerin teknoloji, oyun ve sosyal medya bağımlılığından kurtularak yazılım üretmelerini sağlamak,
- Türkiye genelindeki ortaokul öğrencileri arasında kodlama alanında farkındalık oluşturmak,
- Dünyada sürekli büyüyen yazılım ve oyun pazarından ülkemizin pay almasına katkı sağlamak.

YARIŞMA TAKVİMİ

Eserlerin Son Teslim Tarihi: 2 Nisan
Eserlerin Ön Değerlendirilmesi: 3-17 Nisan
Finale Kalan Adayların İlan Edilmesi: 18 Nisan
Son Değerlendirme ve Ödül Töreni: 25 Nisan
  2329 Okuma
2329 Okuma
MAR
01

TEKNOFEST 2019

TEKNOFEST 2019

TEKNOFEST 2019 NE ZAMAN?

Türkiye’nin teknoloji üreten bir topluma dönüşmesini hedefleyen ve Milli Teknoloji Hamlesi sloganı ile yola çıkan TEKNOFEST, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu kuruluşları ve üniversitelerin destekleriyle gerçekleştiriliyor.

Dünyanın en büyük ikinci havacılık festivali olan TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, bu yıl 17-22 Eylül'de Atatürk Havalimanı'nda düzenlenecek.

19 FARKLI KATEGORİDE YARIŞMA

Toplumun tamamında teknoloji ve bilim konusunda farkındalık oluşturmayı, Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST kapsamında, gençlerin geleceğin teknolojileri üzerindeki çalışmalarını desteklemek için 19 farklı kategoride teknoloji yarışmaları düzenleniyor.

Haberi Oku
  1802 Okuma
1802 Okuma
ŞUB
20

Giresun fındığı 17 liradan satılıyor.

Giresun fındığı 17 liradan satılıyor.
Giresun Ticaret Borsası Başkan Vekili Hamza Bölük, "Bugün pazarda fiyat 17 lirayı gördü. Bu tamamen arz talep dengesine bağlı bir durum" dedi.

Giresun'da serbest piyasada fındığın kilogramı 17 liradan alıcı buluyor.

Giresun Ticaret Borsası Başkan Vekili Hamza Bölük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fındık fiyatının bir süredir yükseliş eğiliminde olduğunu söyledi.
Bölük, serbest piyasada fiyatların arz talep dengesi çerçevesinde şekillendiğini, fındık fiyatının yükselmesinin de pazara ürün girişinin yetersizliğinden kaynaklandığını belirtti.

Gelecek günler için ürün fiyatıyla ilgili şimdiden bir tahmin yürütmenin doğru olmayacağını dile getiren Bölük, "Bugün pazarda fiyat 17 lirayı gördü. Bu tamamen arz talep dengesine bağlı bir durum. Piyasaya ürün inişi olmadığı için fiyat yukarıya doğru yükseliş eğiliminde." dedi.
Yeni hasat dönemine 5-6 ay zaman olduğunu, bu nedenle de piyasada ciddi fındık ihtiyacı oluşacağını belirten Bölük, böyle bir süreçte TMO depolarındaki ürünün değerli hale geldiğini ifade etti.

Bölük, Ofisin, elindeki fındıkla ilgili nasıl bir yol izleyeceğinin şu anda belli olmadığını, süreci yakından takip ettiklerini söyledi.
  1850 Okuma
1850 Okuma
ŞUB
20

Bitcoin güvenliği için 5 önemli ipucu!

Bitcoin güvenliği için 5 önemli ipucu!

Blockchain teknolojilerine verilen destekle 2019 yılına hızlı bir giriş yapan kripto paralar, yeni fırsatlar peşinde koşan yatırımcıların ağına takılıyor. Kripto dünyası değeri milyonlara varan yatırımlarla gücüne güç katıyor. Bu dünyaya giriş yapmak isteyenlerin ise işe güvenlikten başlamaları gerekiyor.
DSX CEO'su Mike Rymanov, kripto para yatırımlarını güvende tutmak isteyen yatırımcılara 5 önemli tavsiye veriyor. 2019 yılında sektöre girmek isteyen yatırımcıların bu önerileri dikkate almaları gerekiyor.

1- Kullandığınız tüm cihazların güvende olduğuna emin olun

İşin teknik kısımlarına girmeden önce, kullanıcıların cihazlarının iyi korunduğuna emin olmaları gerekiyor. İşletim sistemlerini ele geçiren zararlı yazılımlar sadece kripto para varlıklarını değil, kullanıcıların cihaz üzerindeki tüm bilgilerini tehdit ediyor. Bu riskleri minimuma indirmek için yatırımcıların kullandıkları bilgisayar, akıllı telefon ve tablet gibi cihazların uçtan uca korunduğuna emin olmaları ve sistemlerini düzenli aralıklarla güvenlik testlerinden geçirmeleri gerekiyor. Kaspersky, Avast ve Norton gibi teknoloji devleri, sundukları kaliteli güvenlik çözümleriyle cihazları risklere karşı koruyarak onları kripto para işlemlerine hazır hale getiriyor.

2- İki faktörlü kimlik doğrulaması kullanın

Kullanıcıların sosyal medya platformlarından aşina olduğu “İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması”, kripto para cüzdanlarına ekstra güvenlik getiriyor. Dijital cüzdanların tamamına yakını bu özellikle birlikte geliyor. Kişinin belirlediği şifreyle yetinmeyen, ondan ayrıca telefon numarasını ve e-posta adresini de isteyen bu doğrulama sistemi, kullanıcılara maksimum sunuyor. Yatırımcılar yaptıkları işlemleri cep telefonlarına gelen kısa mesajlar ile onaylıyor, olası bir tehdit karşısında da hesaplarını kolayca güvence altına alıyor.

3- Kamuya açık internet bağlantılarından uzak durun

Kafe, restoran ya da etkinlik alanlarında bulunan ücretsiz Wi-Fi bağlantı noktaları, kripto para yatırımcıları için büyük risk oluşturuyor. Yüzlerce insanın kişisel bilgilerini üzerinde taşıyan bu bağlantı noktaları, siber suçluların radarına giriyor. Saldırganlar sadece tek bir bağlantı noktasını ele geçirerek oradaki herkesin verilerini ele geçirme şansına sahip oluyor. Yatırımcıların böyle bir risk almamaları ve kripto para işlemlerini yalnızca %100 güvende olduğunu bildikleri bağlantılar üzerinden yapmaları gerekiyor.

4- Her söylenenin doğru olmadığını bilin

Kripto para piyasaları, yaşadıkları hızlı dalgalanmalarla geleneksel piyasalardan ayrılıyor. Herhangi bir kripto para birimi, çok kısa sürede büyük değerler kazanıp kaybedebiliyor. Kripto piyasalarına yön veren çok sayıda spekülatör olması ise bu durumun en büyük sebeplerinden biri olarak öne çıkıyor. Kalabalığın tavsiye ettiği kripto para birimlerine yatırım yapan yatırımcılar, çok kısa sürelerde büyük zarara uğrayabiliyor. Kaybedilen paralar ise tüm süreci planlayan spekülatörlerin cebine giriyor. Yatırımcıların çıkan her habere inanmamaları ve yeni akımlara temkinli yaklaşmaları gerekiyor.

5- Kullanıcı bilgilerinizi şifreleyerek koruyun

Kripto para dünyasında kullanıcıların giriş bilgileri bilgisayara indirilen bir dosyada saklanıyor. Sistemin kendisinin Blockchain teknolojisiyle şifrelenerek çok iyi bir şekilde korunması, bilgisayardaki bu dosyayı saldırganların yeni hedefi haline getiriyor. Yatırımcıların yapması gereken şey ise bu tehdidi bir şifreleme uygulamasıyla ekstra koruma altına almak oluyor. İşlem sonrasında başkaları için tamamen kullanılamaz hale gelen dosya, yatırımcılar için riskleri ortadan kaldırıyor. Opsiyonel olarak kaliteli bir USB bellek içinde de saklanabilen dosya, saldırganlar için tamamen ulaşılmaz hale geliyor. Böylelikle dijital varlıklarının emniyette olduğunu bilen yatırımcılar güvenlik sorunları yerine yeni fırsatlara odaklanıyor.

  1824 Okuma
1824 Okuma
ŞUB
20

Türk pideleri Avustralya’da tanıtıldı

Türk pideleri Avustralya’da tanıtıldı
Türkiye’den Avustralya’ya göçün 50’inci yılı etkinlikleri kapsamında, geleneksel Türk lezzetleri arasında yer alan kıymalı ve peynirli pide hazırlanarak, katılımcılara ikram edildi.
Melbourne’de faaliyet gösteren Moreland Türk Derneği tarafından Moreland Kütüphanesinde, Avustralya’ya göçün 50’inci yılı dolayısıyla etkinlik düzenlendi.
Çoğunluğu ev hanımlarından oluşan katılımcılara pidenin yapılışı anlatıldı.

Türk yemekleri konusunda Melbourne’deki farklı kurum ve kuruluşlara yönelik yaptığı sunumlarla tanınan Gizem Yurtsever’in sunduğu programda, kıymalı ve peynirli pide yapımında kullanılacak malzemelerin hazırlanışından, miktarlarına ve hamurun kıvamına kadar detaylı bilgiler verildi.

Yaklaşık bir saat süren etkinliğin ardından pişirilen pideler, katılanlara ikram edildi.
  1787 Okuma
1787 Okuma
ŞUB
20

E-Spor ve Teknoloji etkinliği başlıyor

E-Spor ve Teknoloji etkinliği başlıyor
İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesine bağlı olan Dijital Oyun Tasarım bölümü, bu yıl E-Spor dünyasından önemli kişi ve markaları bir araya getiren, “E-Spor ve Teknoloji” isimli etkinlik için düğmeye bastı.
Oyun dünyasında uzun süredir önemli bir yere sahip olan E-Spor, son yıllarda ülkemizde de hak ettiği yeri bulmaya başlamış durumda. Oyunlara sadece “eğlence” gözüyle bakılan bir dünyada, rekabetin bir adım daha öne çıkması ve beraberinde profesyonelliği getirmesi ile birlikte günden güne daha büyük kitlelere hitap etmeye başlayan E-Spor, günümüzde hem oyun, hem de eğlence dünyasında önemli bir yer teşkil etmektedir.

Bu kapsamda İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesine bağlı olan Dijital Oyun Tasarım bölümü, bu yıl E-Spor dünyasından önemli kişi ve markaları bir araya getiren, “E-Spor ve Teknoloji” isimli bir etkinlik hazırlığında.

Etkinlik içerisinde profesyonel oyuncu olmaktan, markaların E-Spora bakış açılarına kadar uzanan bir içerik havuzuna sahip. Saat 11:00’de başlayıp 17:00’ye kadar devam edecek olan etkinlik, 22 Şubat 2019 Cuma günü, Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü ÇSM 403 numaralı salonda gerçekleştirilecek.

  1910 Okuma
1910 Okuma
ŞUB
20

89. Cenevre Otomobil Fuarı gün sayıyor

89. Cenevre Otomobil Fuarı gün sayıyor
Dünyanın en önemli otomobil fuarlarından kabul edilen 89. Cenevre Otomobil Fuarı, 7-17 Mart'ta ziyaret edilebilecek.
Cenevre Otomobil Fuarı Başkanı Maurice Turrettini, fuarın İsviçre'deki en önemli etkinlik olduğunu söyledi.

Dünyanın en önemli ve prestijli otomobil fuarlarından kabul edilen İsviçre'deki 89. Cenevre Otomobil Fuarı, kapılarını ziyaretçilere açmak için gün sayıyor.
7-17 Mart'ta ziyaret edilebilecek fuarın bu yıl da birbirinden renkli görüntülere sahne olması bekleniyor.

Fuar Başkanı Turrettini, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Fuar, 650 bin ziyaretçi ve 180'den fazla katılımcı firma ile İsviçre'deki en önemli etkinlik. Dolayısıyla gerek Cenevre, gerekse de bölge ekonomisi için çok önemli." dedi.
  1992 Okuma
1992 Okuma
ŞUB
20

Galaktik İmparatorluk 35 yıl sonra yeniden

Galaktik İmparatorluk 35 yıl sonra yeniden
Bilim kurgu edebiyatı denilince akla ilk gelen isimlerden biri olan Isaac Asimov'un Galaktik İmparatorluk serisi 35 yıl sonra yeniden Türkçe'de.
Telif hakları sorunu nedeniyle Türk okurunun bir süredir uzak kaldığı Asimov, yeniden kitabevi raflarında yerini alıyor. Bu kapsamda Asimov'un Galaktik İmparatorluk üçlemesi 35 yıl sonra yeniden Türkçe'de. Serinin ilk kitabı olan Toz Gibi Yıldızlar, İthaki Yayınları tarafından okura sunuluyor.

1950’li yılların başında, daha sonra en şöhretli serileri Vakıf ve Robot’a öncülük edecek Gelecek Tarihi öykülerini yazdıktan hemen sonra Asimov ilk romanlarını kaleme aldı. Artık hem okurlara hem de yayıncılık dünyasına kendini kabul ettirmiş büyük ustanın neredeyse tüm külliyatına egemen olan Galaktik İmparatorluk evreninin ilk uzun kurguları da böylece ortaya çıktı. Nükleer felaketin Dünya’yı yerle bir etmesinden binlerce yıl sonrasını anlatan Galaktik İmparatorluk Serisi insanlığın, galaktik medeniyet ve ilk Galaktik İmparatorluk’un doğuşuna uzanan yolculuğunun başlangıcı.

  1876 Okuma
1876 Okuma
ŞUB
20

Bir Devrin Sonu: Karl Lagerfeld Hayatını Kaybetti!

Bir Devrin Sonu: Karl Lagerfeld Hayatını Kaybetti!

Moda dünyasının şovalyesi ve tüm zamanların en ikonik tasarımcısı Karl Lagerfeld, Paris'te hayata gözlerini yumdu. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Chanel 2019 İlkbahar/Yaz Couture defilesine katılmayarak "Karl Lagerfeld nerede?" sorularını beraberinde getiren ikonik tasarımcının ani vefat haberi moda dünyasında büyük üzüntü yaşattı.

50 yılı aşkın süredir Fendi'yle birlikte çalışarak moda sahnesinde en uzun soluklu iş birliklerinden birine imza atan ve 1983 yılından beri Chanel'in kreatif direktörlüğünü yapan Karl Lagerfeld, çok değil, bundan iki yıl önce şöyle bir açıklamada bulunmuştu: "Yorgun değilim! 83 yaşındayım, çalışma anlamında, şu anki performansım geçmişe kıyasla çok daha verimli. Neden? Çünkü kafam çok net. İşim birinci önceliğim."

  1765 Okuma
1765 Okuma

Site içeriğinde ki yazılarda tüm sorumluluk ilgili yazara aittir. Telif ihlali durumlarında yenimio.com sorumlu tutulamaz.

Saç Boyası, Film Analiz,

© 2017 Yenimio.com | E2