NIS
20

Gitar Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Gitar batı müziğine ait telli çalgı aletlerindendir. Pop müziğin yaygınlaşmasıyla birlikte gitar olmazsa olmazlardandır.

Modern müzik aletlerinden biri olan gitar gençler için oldukça yoğun bir ilgiye sahiptir. Pena adında bir aparat yardımıyla ya da parmakla icra edilen telli bir enstrümandır. Gitarlar genelde altı tellidir ve değişik ağaç türlerinden yapılırlar. Gitar hem çeşitleri hem de özellikleriyle pek çok müzik türüne tercih edilen enstrüman türüdür. 5 çeşit gitar vardır. Akustik gitar, Elektro gitar, Klasik gitar, Bas gitar, 7 Telli gitar. Akustik gitar, gövdesi büyük ve bütün telleri metaldir. Metal tellerden dolayı Akustik Gitarlarda metalimsi bir müzik tınısı olur. Elektro gitar, genellikle pena ile çalınır ve tellerden gelen sesler yükselticiye yollanır. Manyetiklerin titreşim dalgalarını net algılaması için çelik tel kullanılır. Klasik gitar, gövdesi daha normal standart boyutlardadır. Elektro Gitar ve Akustik Gitara kıyasla çok daha fazla yumuşak bir ses tınısına sahiptir. Klasik Gitarlarda üst üç tel metal alt üç tel ise plastiktir. Bas gitar, çoğunlukla dört teli olan ve kalın ses veren telli bir çalgıdır. 7 Telli gitar, klasik gitarda bulunan 6 ana telin (yukarıdan aşağı; mi, la, re, sol, si, mi) haricinde bir kalın veya ince tel daha eklenmesiyle oluşan bir gitar çeşididir.


Yapmak istediğiniz müziğe veya sizin özgün arzunuza bağlı, uygun gitar seçmek sizin için doğru gitar seçimidir. Teknik çok önemlidir. Parmakları istenilen şekilde hareket ettirebilme; kontrol edebilme önemlidir. Bunun için kişi kendisini son derece rahat hissetmelidir. Gerek sol, gerekse sağ elin parmak uçları ile ilişki sağlanmalıdır. Sol kol dirseği gövdeye olabildiğince yakın, mümkün olduğunca rahat olmalı. Aynı durum sağ kol içinde geçerlidir. İyi bir çalış pozisyonunun bütün amacı çalana rahat ve uyanık bir pozisyon, emin ve kesin bir uygulama olanağı sağlamaktır.

  2290 Okuma
2290 Okuma
OCA
05

Yeşilçamın Çınarı Hayata Gözlerini Yumdu

Yeşilçamın Çınarı Hayata Gözlerini Yumdu

Usta sanatçı Minür Özkul 93 yaşında hayatını keybetti. 2003 yılından beri Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) ve Demans hastalığı nedeniyle son zamanlarda hastanede kalıyordu ve tedavisi burda gerçekleştiriliyordu. Demans halk arasında düşünce bozukluğu olarak bilinen bir rahatsızlıktır. Beyinde oluşan bir hasar nedeniyle beynin yaşının gerektirdiği performansı verememesi durumudur.

Münir Özkul Kimdir?

15 ağustos 1925 tarihinde İstanbul Bakırköy'de doğan Münir Özkul küçük yaşlarda tiyatroya merak saldı. İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun oldu. Sonrasında Bakırköy'de bulunan Halkevi'nde oyunculuğa ilk adımını attı. İlk amatör sahne deneyimlerini burada gerçekleştiren Özkul, İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda bir süre oynadıktan sonra Ankara Devlet Tiyatrosu'na geçti. Ses Tiyatrosu'nda sergilenen oyunlarda rol almaya başladı. Ancak buradaki çalışması uzun soluklu olamadı ve hemen ardından yien özel bir tiyatro olan Küçük Sahne'ye geçti. Küçük Sahne, Münir Özkul'un yükselişinde bir dönüm noktası oldu. Sadri Alışık, Nevin Akkaya, Şükran Güngör ve Cahit Irgat gibi güçlü oyuncularla, yönetmenliğini Muhsin Ertuğrul'un yaptığı ve Steinback'in aynı adlı romanından tiyatroya uyarlanan "Fareler ve İnsanlar"da oynadı. Yeteneği Musin Ertuğrul'un gözünden kaçmayan Özkul, Küçük Sahne'de ayrıca, "Yarış", "Onikinci Gece", "Aşağıdan Yukarı" ve "Karışık İş" gibi başarılı oyunlarda da yer aldı.

1978 yılında yeniden İstanbul Şehir Tiyatroları'nda döndü. 1983-84'te, daha önce kendi topluluğunda (1961) sahneye konan ve büyük ilgi gören, Jean Anouilh'in "Generalin Aşkı" oyunuyla Dormen Tiyatrosu'nda sahneye çıktı. 1980'lerin ortalarında Ferhan Şensoy'un Ortaoyuncular topluluğuna katıldı, aralarında "İstanbul'u Satıyorum"un da yer aldığı dört oyunda rol aldıktan sonra sahnelere veda etti.
Kariyeri boyunca 200'den fazla filmde rol alan Özkul, Sev Kardeşim filmindeki oyunuyla 1972 Altın Portakal Film Festivali'nde "en iyi erkek oyuncu" ödülünü kazandı. "Bizim Aile" filminde canlandirdigi "Yaşar Usta" rolüyle de 1977 Azerbaycan Film Festivali'nde özel ödül kazandı. "Süt Kardeşler" filminde yönetmen yardımcılığı da yapmıştır.Hayatının önemli bir kısmını alkolle savaşarak geçiren Özkul, 1990'lı yılların ortasında alkolü tamamen bıraktı.

 Ayşen Gruda Münir Özkul'un hayatını kaybetmesinin ardından şöyle konuştu:

Haberi Oku
  2584 Okuma
2584 Okuma
ARA
07

Makyaj Hataları Ve Çözümleri

Makyaj Hataları Ve Çözümleri

 

Her kadının günlük hayatta tercih ettiği, kendilerini iyi hissetmek için yaptığı yüzlerinin belirli yerlerinde görülmemesini istedikleri yerlere uyguladıkları işleme halk arasında makyaj denilir.

Peki acaba makyajımızı uygularken yaptığımız hatalar neler,bizi kötü hale getiren, kapatmaya çalıştığımız yeri hep batıran bu hatalara bir göz atalım haydi...

1.Fondöteni ten rengimize göre ayarlayamamak

Genelde en sık yapılan hatalardan birisidir. Eğer temeli yanlış yaparsanız ne yaparsanız yapın diğer uyguladığınız her şey size itici gelecektir. Fondöten renginizi çeneniz ile aynı almalısınız. Çünkü çeneniz asıl rengi belirleyendir.Elinizin üstünde denediğinizle çenenizde denediğiniz arasında çok fark vardır. Bu hatayı yapmayın.Mağazada almak istediğiniz fondöteni çenenizde deneyin ve biraz gezip gözleminizi yaptıktan sonra karar verin. Çünkü fondöten sıcak soğuk havayla temas halinde nasıl, kuruma oluyor mu, soyulma var mı diye kontrol etmeniz gerekir. Sonrada nasıl olup olmadığına siz karar verin. Çünkü kendinizi iyi hissedecek olan sizsiniz.

Haberi Oku
  2464 Okuma
2464 Okuma
KAS
23

Uzun İlişkinin Sırları

Uzun İlişkinin Sırları

MUTLULUĞU ÖNCE KENDİNİZDE ARAYIN
İnsanlar, sevgi dolu ilişkilere ihtiyaç duyar.Ancak çoğumuz bir ilişkinin bizi tamamlayacağına, hayatımızdaki boşlukları dolduracağına inanırız. Halbuki gerçekte kim olduğunuzla ilgili olarak mutlu değilseniz, bir ilişki bu durumu değiştirmeyecektir! Bu, sağlıklı bir ilişki sürdürmenizi de zorlaştıracaktır!

PARANIN ÖNEMİ AZALIR
Hayalimizdeki partner varlıklı biri olabilir. Ancak varlıklı kişi ile bir ilişki yaşamaya başladıktan sonra paranın önemi ilişkinizi değerlendirirken etkisiz bir hale gelecektir! Kitapta yer alan araştırma sonucuna göre, sadece gelirin veri olarak alındığı bir ilişkinin başarısı ile ilgili bir tahmin yapmak imkansız! Çünkü servet bir ilişkinin uzunluğu ve tatminlik derecesi üzerinde bağlantısız!

ONU ÖNEMSEYİN
Fikir, zevk ve tercihlerinizin mükemmel bir uyumla buluştuğu bir ilişkiyi ne yazık ki yaşayamayacaksınız! İlişkinizdeki zor zamanlarda sizin için en önemli olanın ne olduğunu karşı tarafa göstermelisiniz! Farklılıklara rağmen ona değer verdiğinizi göstermeniz; sağlıklı bir ilişkinin temelini oluşturur.

SORGULAMAYI BIRAKIN
Çoğumuz birlikte olduğumuz kişinin geçmişini merak ederiz. Özellikle ciddi ilişkilerini. Uzun vadede endişe, kıyaslama ve eninde sonunda kavga ortamı yaratacaktır. Siz; birlikte olduğunuz kişinin geçmişteki partnerleri ile bir yarışma içerisinde değilsiniz.

KENDİNİZE İNANIN
İlişki bir ihtiyaç değildir.Sağlığınız ve mutluluğunuz için bir ilişkiye ihtiyacınız yok. Yaşadığınız ilişki belki de hayatınızın önemli bir kısmını teşkil edebilir, ama siz hayatta kalmak ve gelişmek için gerekli olanlara zaten sahipsiniz! İçinde bulunduğunuz durum her ne olursa olsun; kendinize inanın ve önce tek başınıza ayakta durabildiğiniz gerçeğini kabul edin.

Haberi Oku
  2220 Okuma
2220 Okuma
KAS
23

Padişah Lokumu

Padişah Lokumu

Lokum severler için kendi elleriyle yapabilecekleri muhteşem bir tarif sizlerle.

İsminden de anlaşılacağı gibi padişahlara ikram edilen,lezzeti ve görüntüsü ile muhteşem bir lokum.Yapımı mı? Oldukça kolay.Sarayınızın bütün sahiplerine ikram etmelisiniz bence.

Malzemeleri ise eminim elinizin altında mutlaka vardır.Haydi o zaman başlayalım.

       MALZEMELER

  • 4 Su bardağı süt
  • 2 Yemek kaşığı kakao
  • 4 Yemek kaşığı un
  • 5 Yemek kaşığı şeker
  • 1 Yumurta sarısı
  • 80 gr. Bitter çikolata
  • 1 Yemek kaşığı Tereyağı
  • 1 Paket vanilya

       AYRICA

Haberi Oku
  2813 Okuma
2813 Okuma
KAS
03

Evin Gözdesi Vintage Havası

Evin Gözdesi Vintage Havası

Vintage Nedir?

 

Geçmişin izlerini bugünün yaşam alanlarına taşımak isteyenler için antika mobilyalar her zaman geçerliliğini korumuştur. Ancak son yıllarda antikanın dışında vintage mobilya kavramıyla da karşılaşır olduk. Peki, tıpkı antikalar gibi modern yaşam alanlarına entegre edilen eski mobilyalar için kullanılan bu kavram neyi ifade ediyor? Antikadan farkı nedir? Hangi özellikteki mobilyalar vintage sayılıyor?

Vintage mobilya en basit şekliyle 20-90 yıllık bir geçmişe sahip mobilya olarak tanımlanabilir. Zaten antika mobilya ile ayrıldığı temel nokta da burasıdır; yani bir mobilya genellikle yüzyıldan daha az bir geçmişe sahipse vintage, yaşı yüz yıl ve üzeriyse de antika olarak anılabilir.

Vintage mobilyaların en belirgin özellikleri yüz yıllık süreç içerisinde öne çıkan mobilya akımlarını yansıtan tasarımlardan oluşmalarıdır. 1920’lerden 1940’lara kadar etkili olan Art Deco stiline, 1930 ve 1940’lı yıllarda etkili olan yalın Modernist çizgilere ya da yalın ve sofistike İskandinav tarzına sahip ikonik mobilyalar günümüzde vintage olarak popülerliğini koruyan tasarımlardır. Geçmiş yıllarda kullanılan uzun tabureler, sandalyeler, oymalı dolaplar, eski sehpalar, koltuklar, gramafonlar ve müzik kutuları gibi döneminin popüler aksesuarları günümüzde vintage eşyalar için en güzel örneklerdir.

             

Haberi Oku
  2818 Okuma
2818 Okuma
KAS
03

Çocuğunuzla Aranızdaki İlşkiyi Güçlendirmek İçin 7 Tavsiye

Çocuklarımızla aramızdaki güçlü bağın kopmasını engellemenin tek yolu,günlük ilişkilerimizi sıkı tutmaktır.İlşkilerde yakın bağlar,hem çocuklarımız için hemde biz ebeveynler için gereklidir.Çocuğumuzla aramızdaki ilişki güçlü olduğunda aynı zamanda da sevgi doludur,yani verdiğimiz kadar karşılık görürüz.İşte bu ebeveynlik süreci boyunca verdiğimiz uğraşların karşılığıdır.

Ebeveynlerine güçlü bir şekilde bağlı olan çocuklar,iş birliğine açık olurlar.Kendileri için en iyinin ne olduğunu bilir,daima yanlarında olduğumuzu hissederler.Ebeveynlik zor iştir;tüm gün başka bir işte çalıştıktan sonra çocuğumuza vakit ayırmak biraz zorlu bir süreç.
Çocuklarımızla aramızdaki güçlü bağın kopmasını engellemenin tek yolu,günlük ilişki alışkanlıkları edinmektir.Peki ne tür alışkanlıklar?

1.Çocuğunuzla bağlantı kurun

Çocuklar bir şeyden diğerine geçiş yaparken zorluk yaşarlar.Çocuğunuzun gözlerinin içine bakarak,onunla iletişim sağlayıp şakalaşmak geçiş boyunca kendini idare edebilmesi için ihtiyacı olan içsel kaynaklara eriştiğini gözlemleyebilirsiniz.Uyanma vakti geldiğinde çocuğunuza beş dakika boyunca sarılarak,uykudan giyinme ve diş fırçalama gibi işlevlerine geçişini kolaylaştırabilirsiniz.

2.Oyun oynayın

Haberi Oku
  2057 Okuma
Etiketler:
2057 Okuma
KAS
03

Uyku Sorunu Yaşayanlara Çözüm Önerileri

Uyku Sorunu Yaşayanlara Çözüm Önerileri

Yapılan araştırmalara göre uykusuzluk sizi daha az yaratıcı,algılama sorunu,her şeyden daha kolay rahatsız olan,dikkati dağınık ve zekasını normalden çok daha az kullanan birine dönüştürebiliyor.Ve daha nice felaketler.

Aramızda vardır böyle şikayetleri olan,sizin için bir kaç öneriyi bir araya topladık.Umarız işe yarar.


1.Yatak Odasında Uyku Öncesi Bir Rutininiz Olsun

Yatağa girmeden önce her gece aynı hareketleri yapmaya çalışın.Bunu yapmak yada dua etmek bile olsa,sizin beyninize "uyku vakti" sinyali verecektir.Sıcak bir duş alın,kitabınızdan 20 sayfa okuyun,dua edin yada nefes egzersizleri yapın,bu tamamen size kalmış.

2.Yatak Odanızı En "Uyunabilir" Versiyona Getirin

Haberi Oku
  2158 Okuma
2158 Okuma

Site içeriğinde ki yazılarda tüm sorumluluk ilgili yazara aittir. Telif ihlali durumlarında yenimio.com sorumlu tutulamaz.

Saç Boyası, Film Analiz,

© 2017 Yenimio.com | E2