By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://yenimio.com/

4 dakika okuma süresi (864 kelime)

Çocukların Mutlaka Okuması Gereken 5 Klasik ve 5 Modern Kitap

cocuk-kitaplari

İnsanoğlu daha yürümeyi bile öğrenmeden kitaplara dalarak kendilerini sınırsız bir hayal gücüne yenik düşerek akıl almaz maceralara atar. Çocuk kitapları; çocukların hayal güçlerini geliştirerek onları sosyal ve kültürel hayata hazırlamak gayesiyle bir alt yapı hazırlar. Elbette ki her kitap bu misyonu üstlenemez. Çocukların pedagojik gelişimi için izlenen filmler ve yapılan etkinlikler gibi okunan kitapların da büyük bir özenle seçilmesi oldukça önemlidir. İşte her çocuğun okuması gereken çocuk kitapları.

Klasikleri tanıyalım: 5 Klasik çocuk kitabı önerisi

 1. Küçük Prens

En popüler çocuk klasiklerinden biri olan Küçük Prens, Antonie de Saint-Exupery tarafından yazılıp 1942 yılında yayımlandı. Sadece çocuklar değil; yetişkinler tarafından da severek okunan Küçük Prens, bir çocuğun gezegenler arası maceraları ile yetişkinlerin hayatlarına olan keşfini ve bakış açısını işliyor.

Küçük gezegeninde yetiştirdiği çiçeği daha iyi büyütebilmenin yollarını arayan Küçük Prens, diğer gezegenleri dolaşarak ego ve otorite tutkunluğu gibi daha önce hiç tanımadığı özellikleri de keşfeder. Küçük Prens, mutlaka okunması gereken klasiklerden biri.

2. Pal Sokağı Çocukları

Ferenc Molnar tarafından yazılan Pal Sokağı Çocukları; muhteşem bir şekilde detaylandırılmış tasvirleri ve dramatik hikâye akışıyla mutlaka okunması gereken çocuk klasikleri arasında yerini alıyor.

1889 yılını anlatan kitapta; Nemeceks ve mahalle arkadaşlarının oyun oynadıkları alanı diğer mahallenin çocuklarına karşı koruma ve sahiplenme mücadelesi kusursuz bir akışla öykülenmektedir. Umutların yeşermesi, yitmesi ve acı dolu hisleri ile bir başyapıt olan Pal Sokağı Çocukları; yalnızca çocukların değil, herkesin okuyabileceği ve çıkaracak dersler bulabileceği bir klasiktir.

3. Gulliver'in Gezileri

MEB tarafından da 100 temel kitap arasına eklenen Gulliver'in Gezileri, Jonathan Swift tarafından 1726 yılında ilk kez yayımlandı.

Ailesiyle birlikte sıradan ve kendi halinde bir hayat idame ettiren Doktor Gulliver; göğüs gerdiği geçim sıkıntılarının üstesinden gelebilmek için bir gemide işe başlar. Denizler üzerinde çalışmaya başlayan Gulliver'in hayatı; çalıştığı geminin fırtınaya kapılması sonucu tamamen değişir. Gulliver gözlerini, her şeyin küçücük olduğu gerçeküstü bir ülkede açar.

4. Seksen Günde Dünya Turu

1872 yılında Jules Verne tarafından yazılan Seksen Günde Dünya Turu'nun, en popüler klasiklerden biri olmasının geçerli sebepleri olduğuna emin olabilirsiniz.

Phileas Fogg, belki de bir çocuğun okuyabileceği en akıl almaz maceraya girişmiştir. Arkadaşlarıyla sahip olduğu her şeyin yarısı üzerine iddiaya giren Fogg, 80 gün gibi kısa bir süre içerisinde Dünya'yı dolaşabileceğini düşünmektedir. Bir iddia uğruna 80 günde devri âlem telaşına giren Fogg'un hikayesi, her çocuğun hayal gücüne bir şeyler katabilecek klasiklerdendir.

5. Şeker Portakalı

Neredeyse tüm dillere çevirisi yapılan, milyonlarca kişi tarafından okunan ve şüphesiz en popüler klasiklerden biri olan Şeker Portakalı'nın tam 12 günde yazıldığını biliyor muydunuz? Evet; Jose Mauro de Vasconcelos, bu kitabı 12 günde yazarak 1968 yılında yayımladı.

"Günün birinde acıyı keşfeden küçük bir çocuğun öyküsü" ile başlayan kitabın konusu ve altında yatan derin anlamları daha ilk cümlesinden hissettirmeye başladığı söylenebilir. Baş kahraman Zeze; yerinde duramayan ve son derece zeki bir çocuktur. Kendine yarattığı yeni hayali arkadaşlarının yanı sıra bahçelerindeki şeker portakalı fidanı da en yakın arkadaşlarından biri olacaktır. Büyük bir keşfe şahitlik ettiğimiz Şeker Portakalı, mutlaka okunması gereken klasik çocuk kitaplarından biridir.

Zor bir çocukluğa sahip olan yazar, belki de en sahici duygularını Şeker Portakalı ile tüm dünyaya duyurmak istemiştir. Yaşadığı acıların, atlattığı çocukluk travmalarının onu bir gün Dünya'nın en çok okunan yazarlarından biri yapacağını tahmin edebilir miydi?

 Modern Dünya esintileri ile mutlaka okunması gereken 5 çocuk kitabı

1. Dedemin Bakkalı

Düşündüren, güldüren ve zaman zaman göz yaşlarına oynayan Dedemin Bakkalı; çocukların yetişkinlerin dünyasını keşfederken, yetişkinlerinse hayata çocukların gözünden bakmalarını tasvir ediyor. Yazarı Şermin Çarkacı'nın kendi hayatından yola çıkarak kaleme aldığı Dedemin Bakkalı; sadece çocukların değil, her yaş grubunun severek okuyabileceği bir kitap.

2. Çizgili Pijamalı Çocuk

Çizgili Pijamalı Çocuk da çocuk kitabı olarak geçmesine rağmen her yaş grubu tarafından severek okunan eserlerden biri. 2006 yılında John Boyne tarafından ilk kez yayımlanan Çizgili Pijamalı Çocuk; kısa bir süreliğine de olsa her şeyden uzaklaşıp 9 yaşındaki bir çocuğa dönüşmemizi sağlıyor.

3. Petey

Çocukların empati yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olacak muhteşem bir eser. Sevginin, dostluğun ve hüznün akıcı bir uyumla ele alındığı bu eserde herkesin öğrenmesi gereken çok şey var!

Petey, doktorların yanlış teşhisi yüzünden zihinsel engelli olarak kabul edilir. Henüz 2 yaşındayken ailesi tarafından akıl hastanesine bırakılan Petey, pes etmeye niyetli değildir. Yıllar geçer, Petey etrafındaki herkesi kaybeder. Zaman da en az hayat kadar acımasız davranır. Yıllar sonra bir huzur evine gönderilen Petey; hayatta yapayalnız kalmışken bir çocukla tanışır ve ikilinin ayrılmaz dostluğu başlar.

4. Üç Kedi Bir Dilek (0-6 yaş)

Listedeki diğer kitaplara kıyasla daha çok 0-6 yaş grubu için önerilen Üç Kedi Bir Dilek, çocuklara hayvan sevgisi hakkında yeni fikirler kazandırmak için idealdir.

Yazdığı diğer çocuk kitaplarıyla da bilinen Sara Şahinkanat; Pus, Piti ve Pati adındaki üç kedinin dostluğunu ele alıyor. Çocukları için kitap arayan ebeveynlerin eğlenceli resimlerle süslenmiş bu kitaba mutlaka bakmalı.

5. Zaman Bisikleti

Bize göre her çocuğun hayal gücüne inanılmaz katkılar sağlayabilecek bu kitap, TDK üyeliği de yapan Bilgin Adalı tarafından kaleme alınmış.

Zamanda yolculuk yapan bir bisiklet mi? Evet! Bu kitapta bisiklet sürerek geçmişte yolculuk yapabiliyorsunuz. Zaman bisikletini icat eden Yağmur ve Damla, fırsat buldukça icat ettikleri bu bisiklete atlayıp geçmiş zamanlara yolculuk ediyorlar. Bir gün ise yüz bin yıl öncesine giderek Antalya civarındaki Karain Mağarasını ziyaret etmeleriyle olaylar gelişiyor.
Kalimba Nasıl Çalınır?
Çocuklar için kahvaltı önerileri

İlgili Haberler

 

Site içeriğinde ki yazılarda tüm sorumluluk ilgili yazara aittir. Telif ihlali durumlarında yenimio.com sorumlu tutulamaz.

Saç Boyası, Film Analiz,

© 2017 Yenimio.com | E2