By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://yenimio.com/

2 dakika okuma süresi (361 kelime)

Dezenfektanların Cilde Zararı Var Mıdır?

Dezenfektanların Cilde Zararı Var Mıdır?
2020 yılının başlarında, yeni tip Koronavirüs kavramının hayatımıza girmesiyle beraber dezenfektan satışları tüm dünyada rekorlar kırarak inanılmaz düzeyde arttı. Pandeminin daha ilk dört haftasında bile Birleşik Devletler 'de dezenfektan satışları %73 oranında arttı. Özellikle su ve sabunun olmadığı yerlerde kullanımı şiddetle önerilen el dezenfektanlarının mikropları öldürme konusunda yeterli olduğunu sorgulamaya yer vermeden akıllara kazıdık. Peki dezenfektanların cilde zararı veya dezavantajları var mıdır? Dezenfektanlar için tamamıyla zararsız etiketini gönül rahatlığıyla kullanabilir miyiz?

Dezenfektanlar sabun ve suyun yerini tutamaz!
İstenmeyen mikroplarla savaşmak için dezenfektan kategorisi dahil olmak üzere piyasada yüzlerce ürün bulunmakta. Fakat hiçbir dezenfektan, su ve sabun ile yapılan el temizliğinin yerini tutamaz zira mikropları öldürmede elbette ki su ve sabun daha etkilidir. Dezenfektanlar yalnızca su ve sabunun olmadığı durumlarda tercih edilmelidir.

Alkol oranı her şeyin belirleyicisidir
Dezenfektanların hijyen anlamında işe yaramasının neredeyse tek ölçütü, içerisindeki alkol oranıdır. %60 ve üzeri oranda alkol içermeyen dezenfektanlar mikroplar konusunda hiçbir işe yaramaz. Özellikle kokulu olarak satılan ürünlerin bu ölçüte çoğunlukla uymadığına emin olabilirsiniz. Bu nedenle dezenfektan almadan önce alkol oranını kontrol etmenizi öneririz.

Fazla dezenfektan kullanımı cilt için risklidir!
Dezenfektan kullanımı, özellikle dışarı çıktığımızda el hijyenini sağlamamız için oldukça kullanışlıdır. Fakat alkol içermesi sebebiyle fazla kullanımı cildi hiç beklemediğiniz şekilde tahriş edebilir! Alkol, ciltteki gerekli protein ve lipitleri yok ederek ciltte tahrişe ve kuruluğa sebep olabilmektedir. Fazla kullanıma ihtiyaç duyduğunuz anlarda cildinizi nemlendirmek gibi önlemler almayı unutmayın.

Yemeklerden kalan artıkları temizleyemezler
Dezenfektanların ellerimize bulaşan tüm kiri temizlemesini umarız ama gerçekler pek de öyle olmaz. Dezenfektanlar, yağ ve şeker gibi tortuları yok edemezler. Bu tarz kirler yalnızca su ve sabun yardımıyla temizlenebildiği için bu noktada dezenfektanlara güvenmemenizi tavsiye ederiz.

Hormon dengesini bozabilirler
Yapılan araştırmalara göre, özellikle çocuklar fazla el dezenfektanı kullanımından kötü etkilenmektedir. Bu etki, kısaca hormonların kötü yönde değişmesiyle açıklanabilir. Aynı araştırmaya göre uzun süreli dezenfektan kullanımı sonrasında çocuklar, önlenebilir hastalıklara daha fazla yakalanmaktadır.
Peki hijyen için kullanılan dezenfektanlar neden çocuklarda böyle bir etki bırakıyor? Bu tamamen fazla temiz olmaktan kaynaklanıyor. Fazla temizlik, vücudun savunma mekanizmasını zayıflatarak dış etkenlere karşı bağışıklığı önemli ölçüde azaltmaktadır. Yani bazı kirler o kadar da kötü değildir!

Özellikle pandemi döneminde yok satan ve kullanımı birden zirve yapan dezenfektanlar, tüm bu risklere rağmen hijyen için en iyi seçeneklerden biridir. 

Gelin Çeyiz Listesi Nasıl Olmalıdır?
KABIZLIK İÇİN MUCİZE KÜRLER

İlgili Haberler

 

Site içeriğinde ki yazılarda tüm sorumluluk ilgili yazara aittir. Telif ihlali durumlarında yenimio.com sorumlu tutulamaz.

Saç Boyası, Film Analiz,

© 2017 Yenimio.com | E2