By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://yenimio.com/

3 dakika okuma süresi (544 kelime)

En Çok Tercih Edilen 5 Diyet Listesi

5-diyet-listesi

Kilo verme sürecinde size yardımcı olabilecek onlarca diyet listesi vardır. Bu diyetlerin bazıları iştahınızı azaltmaya, bazıları ise alınan kalori, yağ ve karbonhidratı azaltmaya yöneliktir. Fakat uygulanan her diyet listesi maalesef herkes için olumlu sonuçlanmayabilir. Dolayısıyla diyet seçerken seçici olmanız ve daha önce denenmiş ve başarılı sonuçlar vermiş diyet listelerine yönelmeniz gerekir. Bu yazımızda en çok tercih edilen 5 diyet listesi hakkında bilgi vereceğiz.

1. 13 günlük İsveç diyet listesi

13 günlük İsveç diyeti esasında 13 günlük bir metabolizma diyetidir. Bu diyet, yalnızca 13 gün içerisinde 7-10 kilo vermenizi sağlıyor. Çoğunluğun geri dönütlerine göre ise olumlu sonuçlar vermektedir. Bu diyetin en çok tercih edilen diyetlerden biri olmasının nedeni, kaybedilen kiloların metabolizma değiştiği için geri alınmaması. Yani 13 günün sonunda beslenme alışkanlıklarınız da tamamen değişiyor!

Amerikan Kalp Derneği; 13 günlük İsveç diyetini acilen kilo vermesi gereken kalp hastalarına önermektedir. Fakat 35 yaş üstü olan veya ağır hastalık geçirenlerin bu diyeti uygulaması doktorlar tarafından önerilmiyor.

Bu diyeti uygulamaya karar verdiyseniz ilk yapmanız gereken şey kendinizi izin verilen miktarda kahve dışında çay gibi içecekleri asla içemeyeceğiniz konusunda şartlamanızdır. Ayrıca izin verilen miktarın dışında şeker veya tatlandırıcı kesinlikle kullanılmamalıdır. Zira 13 günlük İsveç diyeti olumsuz sonuçlananların en büyük hatası burada yatıyor. Ayrıca günde en az iki litre su içmek ve diyete 13 günün ardından devam etmemek de kurallar arasında yer alıyor.

2. Paleo Diyet listesi

Paleo diyeti, esasında insan soyunun Paleolitik çağdaki beslenme alışkanlıklarının muhtemel bir kopyasıdır. Genel olarak yağsız et, balık, meyvelere, sebzelere ve kuruyemişlere dayanan Paleo diyeti; kilo vermenin yanı sıra sağlık için de olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Bu diyeti uygulayan ve önerenlere göre insanlar aslında bu şekilde beslenmeye programlanmışlardır ve işlenmiş gıdalardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Paleo diyet listesi uygulamaya karar verdiyseniz yediklerinizin fabrika çıkışlı olmadığından emin olmalısınız.

Şüphesiz en çok tercih edilen diyet listelerinden biri olan Paleo diyeti; Jessica Biel, Aaron Rodgers, Matthew McConaughey ve Jack Osbourne gibi dünyaca ünlü yıldızlar tarafından tercih edilmiştir.

3. Vegan Diyeti

Vegan diyeti, bilinirliği hızla artan veganizm gibi son yıllarda en çok tercih edilen diyet listelerinde yerini aldı. Vegan diyeti, adından da anlaşılabileceği üzere hayvansal hiçbir gıdayı tüketmeyerek kilo vermeyi amaçlayan kısa süreli beslenme düzenidir. Vegan diyetinin sağladığı yeme alışkanlığı, kalp krizi ve 2. Tip diyabet riskini azaltmaktadır.

Hem sağlık için hem de kilo vermek için oldukça faydalı olan vegan diyeti; hayvansal gıdaları kesinlikle devre dışı bırakırken meyve, sebze, baklagil, yemiş ve tohum tüketimini dayatmaktadır. Böylece vegan diyeti ile yüksek kalorili yiyecekler otomatik olarak hayatımızdan çıkıyor.

Vegan diyeti, ünlü yıldız Gwyneth Paltrow tarafından da uygulanmıştır.

4. Dukan Diyeti

Bir günde veya 1 haftada kilo vermek neredeyse imkansızdır. Fakat en çok tercih edilen 5 diyet listesinden biri olan Dukan diyeti ile hedefinize tahmin edemeyeceğiniz kadar çok yaklaşabilirsiniz.

Dukan diyeti, genel hatlarıyla yüksek protein ve düşük karbonhidrat tüketimi hedefleyen bir beslenme şeklidir. Toplamda dört aşamadan oluşan Dukan diyetinde belirli bir kalıp yoktur ve kişiye göre değişebilmektedir. Dukan diyeti, İngiliz Kraliyet Aile üyesi Kate Middleton tarafından düğünden önce uygulanmıştır.

5. Atkins diyeti

Adını, diyetin öncüsü olan Dr. Robert Atkins'den alan Atkins diyeti; düşük karbonhidrat tüketimini hedeflemektedir. Karbonhidrat tüketiminin azaltılması sonucunda vücutta yağ depolanması engellenir ve kilo verilir. Düşük karbonhidrat ve yüksek proteinden oluşan Atkins diyeti ile fazla kilolarınızdan kurtularak hedeflediğiniz noktaya çok daha hızlı bir şekilde gelebilirsiniz.

Dukan diyeti gibi 4 farklı aşamadan oluşan Atkins diyeti süresince şekerden ve trans yağlardan kesinlikle uzak durulmalıdır.
Robotik Teknolojisinin Geleceği
Karantina da ki Barbie ile tanışın!

İlgili Haberler

 

Site içeriğinde ki yazılarda tüm sorumluluk ilgili yazara aittir. Telif ihlali durumlarında yenimio.com sorumlu tutulamaz.

Saç Boyası, Film Analiz,

© 2017 Yenimio.com | E2