By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://yenimio.com/

2 dakika okuma süresi (313 kelime)

Robotik Teknolojisinin Geleceği

Robotik Teknolojisinin Geleceği

İnsanlar, ilk zamanlarından beri alet kullanmaya ve bu aletler ile yeni şeyler icat etmeye yatkın olmuşlardır. Bu yatkınlığı kabaca sıralamak gerekirse, ateşin ehlileştirilmesinde, tekerleğin icadında, tarımın keşfinde, sanayi devriminde ve uzaya çıkışımızda görmemiz mümkün. Yine de insanlık olarak yakın zamana kadar başaramadığımız ama uğraşmaktan vazgeçmediğimiz bir amaç vardı ki artık ulaştık diyebileceğimiz kadar elimizde örnek mevcut. Kendi başlarına icatlar yapan, bizim icat ettiğimiz robotlar. Yani öğrenen, kendilerini geliştirebilen robotların çağı artık geldi diyebiliriz. Peki, bu robotlar nasıl bu günlere gelebildi? Hangi aşamalardan geçtiler? Bundan sonra robotik alanından neler beklemeliyiz? Gelin hep beraber bu sorulara yanıt arayalım.

Unimate

İlk robot örneklerini, bilimin hayal gücü motoru diye adlandırılan bilim-kurgu ürünlerde görmekteyiz. Henüz bilimde buhar gücüyle çalışan basit mekanizmalar varken ileri görüşlü yazarların sayesinde robot kavramı ortaya çıktı. Sonrasında ise bu konseptin olabileceğine inanan bilim insanları sayesinde ilk programlanabilir robot olan "Unimate" icat edildi.

Robotların iş dünyasında bir seçenek olabileceğini gören şirketler yavaş yavaş fabrikalardaki ağır ve tehlikeli işler için bu seçeneği değerlendirdiler. Başlarda hidrolik sistemle güç bulan robotlar ise sonradan yerini elektrik kullanan nesle bıraktı. Böylece, daha yüksek performans ile daha ince iş yapabilir hale geldiler.

Günümüzde ise robotların sayısı 1 milyonu aştı ve robotları artık fabrikalar dışında da görmek mümkün. Daha birkaç on yıl öncesine kadar yüzde 90'dan fazlası araç fabrikalarında çalışan robotların bugün sadece yüzde 50'si bu fabrikalarda, geri kalan yüzde 50 ise depolarda, hastanelerde, elektrik santrallerinde ve diğer birçok endüstriyel alanda görmekteyiz. 

Son çıkan robotik teknoloji ürünleri ise gerçekten geleceğin nasıl bir yer olabileceğinin işaretlerini veriyor. Örneğin, aynı anda birçok iş yapabilecek şekilde dizayn edilen "Momentum Machines" robotu bir gurme hamburgeri sadece 10 saniyede hazırlayabiliyor ya da Google'ın patentini henüz aldığı bir projeye göre şirketin insanlarla etkileşime girecek robotlara kişilik kazandırmayı planladığını görebiliyoruz. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi makine öğrenimi ile robotların önümüzdeki yıllarda hayatımızdaki yerlerini koruyacağı hatta katlayacağını söylemek yanlış olmaz.

ÜÇ BOYUTLU YAZICILARIN GELECEĞİ
En Çok Tercih Edilen 5 Diyet Listesi

İlgili Haberler

 

Site içeriğinde ki yazılarda tüm sorumluluk ilgili yazara aittir. Telif ihlali durumlarında yenimio.com sorumlu tutulamaz.

Saç Boyası, Film Analiz,

© 2017 Yenimio.com | E2