By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://yenimio.com/

2 dakika okuma süresi (311 kelime)

ÜÇ BOYUTLU YAZICILARIN GELECEĞİ

3d

Üç boyutlu yazıcıların önemini anlamak istiyorsanız, hayatımızda yıllardır var olan yazıcıların kapladığı önemi düşünün ve bunu üçle çarpın. Yine de bu teknoloji harikası ürünün hak ettiği değerden daha az bir sonuç çıkacağını görebilirsiniz. Üstelik üç boyutlu yazıcıların, normal yazıcılardan daha uzun bir süredir var olduğunu düşünürsek. Peki, neden üç boyutlu yazıcıların gündelik yaşamda kullanılması bir başka deyişle evlerimize girmesi bu kadar zaman aldı? Basitçe anlatmak gerekirse bunun iki nedeni var; ilki, 80'lerin sonlarında ortaya çıkan bu teknoloji uzunca bir süre fabrikalarda ürün prototipi üretmekten başka kullanım göremeyen pahalı, aşırı kompleks ve yüksek mühendislik bilgisi isteyen aletlerdi. Kimsenin de bunu değiştirmek gibi bir düşüncesi yoktu. Bu da bizi ikinci nedene getiriyor. Yani, üç boyutlu yazıcıları evlere sokmak için kimsenin o yıllarda nedeni ve planı yoktu. Ancak, 2000'lerin sonunda, yani ortaya çıktıktan yaklaşık 20 yıl sonra, teknolojinin ilerlemesi ve insanların kullanım alışkanlıklarının değişmesiyle üç boyutlu yazıcıların evlerde de kullanılabilmesi için adımlar atılmaya başlandı. Günümüzde ise Google, HP, Mattel gibi markaların oldukça yüksek miktardaki yatırımlarıyla üç boyutlu yazıcı teknolojisi gelecekteki yerini garanti altına aldı diyebiliriz.

Üç boyutlu yazıcıların, gelişen teknolojiyle beraber kullanımının da kolaylaşması ve neredeyse her alanda işe yarayabilir bir ürün olmasından dolayı bugün her sektörde izini görebilmek mümkün. Hastanelerde protez üretiminden, afet bölgelerinde gerekli olabilecek malzemelerin hızlı üretimine, tarımda sulama sistemlerinden, gıda ya da giyim gibi temel ihtiyaç ürünlerinde kullanıldığı şu anda bildiklerimizdir. Yakın gelecekte ise, üç boyutlu yazıcıda kullanılacak olan ham madde çeşitlerinin artması ile bu teknolojiyi; savunma sanayide, hava ve uzay araçlarının yapımında gerekli olan parçaları üretmede ve hatta kimilerine inanılmaz gelse de doğrudan yemeğin kendisini üretmede kullanılabileceğini uzmanlar söylüyor. Bunun yanında ilaçları da üç boyutlu yazıcı teknolojisi kullanarak üretmeye başladığımızda dünyanın iki büyük problemi olan açlık ve tıbbi malzemelere ulaşım sorunlarına büyük oranda çözüm sağlanacağını düşünebiliriz. Bilim insanları ayrıca, üç boyutlu yazıcının üretimini, geri dönüştürebileceğimiz malzemeler sayesinde yapabilmenin mümkün olduğunu ve bu yönde çalışmaların önümüzdeki senelerde kullanılacağını da belirtiyorlar.
Evde Fitness Programı Önerileri
Robotik Teknolojisinin Geleceği

İlgili Haberler

 

Site içeriğinde ki yazılarda tüm sorumluluk ilgili yazara aittir. Telif ihlali durumlarında yenimio.com sorumlu tutulamaz.

Saç Boyası, Film Analiz,

© 2017 Yenimio.com | E2