By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://yenimio.com/

2 dakika okuma süresi (372 kelime)

Ankara’da Gezilecek Yerler

Ankara’da Gezilecek Yerler

Anıtkabir: Ankara denilince ilk akla gelen yerlerden birisi Anıtkabir’dir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının bulunduğu Anıtkabir, yapımına 1944 yılında başlanılarak tam 9 yıl sürmesiyle bilinir. Anıtkabir’i ziyaret ettikten sonra, kabrin yanında bulunan Kurtuluş Savaşı’na ait sahnelerin canlandırıldığı müzeyi de ziyaret etmelisiniz.

Atatürk Orman Çiftliği: Atatürk Orman Çiftliği, Ankara’nın en büyük ve en yeşil alanlarından birisidir. Yenimahalle’de yer alan ve Atatürk’e 1925 yılında hediye edilen bölge, 1992 yılında 1. Derece Tarihi ve Doğal Sit Alanı olarak ilan edilmiş. Atatürk Orman Çiftliği’nde devlet mezarlığı, hayvanat bahçesi ve Atatürk’ün Selanik’teki evinin bir benzeri bulunuyor.

Nallıhan Kuş Cenneti: 168’den fazla kuş türüne ev sahipliği yapan Nallıhan Kuş Cenneti, doğası ve faunasıyla Ankara gezilecek ve görülecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken bir yer. Aynı zamanda bölge, kuşların göç dönemlerinde dinlendiği bir nokta.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi: Müze, 1921 yılında kurulmuş olup, dünyaca bir üne sahiptir. 1997 yılında İsviçre tarafından “Avrupa’da Yılın Müzesi” seçilmiştir. Ankara Medeniyetleri Müzesi, zengin ve ender koleksiyonuyla şehrin en çok ziyaret edilen noktalarından birisidir.

Ankara Etnografya Müzesi: 15 sene boyunca Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşına ev sahipliği yapmış olan Ankara Etnografya Müzesi 1930 yılında açılmıştır. Ankara’nın etnografik eserlerinin sergilendiği müzede ayrıca; kilimler, oklar, tüfekler, yaylar, siniler ve Türk sanatına ait birçok eser de sergileniyor.

Kaplıcalar: Ankara aynı zamanda termal su kaynaklarıyla da ünlü bir şehirdir. Ankara’da buna bağlı olarak birçok termal otel de bulunuyor. Şehrin en popüler termal bölgeleri ise Haymana Kaplıcaları ve Ayaş Kaplıcalarıdır. Ankara’ya gelmişken Eymir Gölü ve Mogan Gölü de Ankara gezilecek ve görülecek yerler rotasınıza ekleyebileceğiniz doğal güzellikler arasındadır.

Cami ve Türbeler: İnanç turizmi Ankara’da önemli bir yere sahiptir. 4 minaresiyle Edirne’deki Selimiye Cami’ni anımsatan Çankaya’daki Kocatepe Cami, Ankara’nın mimarisiyle kendisine hayran bıraktıran ibadet mekanlarının başında geliyor. Şehrin bir başka en önemli diğer camileri ise Altındağ’daki Karacabey Cami, Ahi Elvan Camii ve Ulus’taki Zincirli Cami’dir. Eğer türbe gezisi düzenleyecekseniz Kızılcahamam’daki Abdülmecid Türbesi, Kırmızı Ebe Türbesi ve Oruç Gazi Sultan Türbesi’ni listenize mutlaka eklemelisiniz.

Kaleler: Ankara’da geçmişten günümüze sağlam bir şekilde gelebilmiş kaleler bulunuyor. İlk olarak gezi rotanıza Ankara Kalesi’ni eklemenizi öneririz. Ankara’ya egemen bir tepede yer alan Ankara Kalesi’nin ne zaman yapıldığı hakkında kaynaklarda kesin bir bilgi bulunmuyor. Fakat Roma, Bizans ve Selçuklu devletlerinin zamanında aktif olarak kullandığı da biliniyor. Kalecik Kalesi, Başköy Kalesi ve Gavur Kalesi de gezi listenize dahil olabilir.
Edirne Gezilecek ve Görülecek Yerler
Antalya’da Gezilecek ve Görülecek Yerler
 

Haftasonu Etkinlik, Bilal BulutSaç Boyası, Film Analiz,

© 2017 Yenimio.com | E2